Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2015)

*** To post z roku 2015, zobacz nowszy uaktualniony wpis: Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2016). ***

Od jakiegoś czasu regularnie badam sobie krew i posiadam już 15 lat pomiarów ilości trójglicerydów w krwi. To właśnie trójglicerydy są jednym z najważniejszych wskaźników ryzyka miażdżycy i chorób układu krążenia (a nie cholesterol, czytaj więcej: Trójglicerydy). Oto kolejny, uaktualniony o dane z 2015, wykres ilości trójglicerydów przed i po przejściu na dietę paleo.

Trójglicerydy przed i po przejściu na dietę paleo, 2015, Paleo SMAK

Ostatnie badanie wykazało najniższy w historii moich pomiarów poziom trójglicerydów, jeszcze niższy niż w latach 2011-2013. Regularne badania zacząłem w roku 2001, kiedy to niestety przekraczałem górną granicę normy. Przez następne lata stosowałem różnego rodzaju diety na obniżenie poziomu trójglicerydów, ale wciąż pozostawały niebezpiecznie wysoko.

Dieta niskotłuszczowa, ograniczenie mięsa czerwonego – to wszystko było całkowicie nieskuteczne i wpychało mnie rok po roku coraz bardziej w objęcia miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Dopiero dieta niskowęglowodanowa i paleo obniżyły poziom trójglicerydów dwukrotnie do bardzo zdrowego poziomu.

Dlaczego tak się stało? Przeczytaj: Dieta na trójglicerydy.

Co ciekawe – nie ograniczam specjalnie węglowodanów i jem ich tyle, ile chcę. Oczywiście wcześniej trzeba się uwolnić od nałogu cukrowego i nauczyć słuchać i rozpoznawać sygnały swojego organizmu, inaczej nałóg będzie chciał tylko więcej i więcej. Są dni, kiedy jem bardzo mało węglowodanów (jedno jabłko i żadnych skrobiowych warzyw), a są dni, kiedy jem je dość liberalnie (dwa jabłka, dwa banany, kilka ziemniaków i marchewek i trochę fasolki szparagowej).

*** To post z roku 2015, zobacz nowszy uaktualniony wpis: Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2016). ***


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

10 komentarzy do “Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2015)”

  1. To ja nie wiem co ze mną jest nie tak. Kiedy jadłam normalnie (nie paleo) miałam piękny chol., wysoki HDL, niski LDL, TG bardzo niskie. Jak zaczęłam modyfikować dietę w kierunku paleo to wzrosły LDL i TG , spadł HDL.. nie wiem co robić 🙁

    1. Może po prostu dodałaś więcej tłuszczu do diety, a nie odjęłaś żadnych węglowodanów? Jesz wciąż chleb i zboża?

      1. Jeszcze tylko w weekendy, ale to najwyżej 1 bułkę czy kawałek ciasta drożdżowego albo kilka łyżek kaszu

    1. A+, choć nie sądzę, że to ma większe znaczenie do odżywiania się niż kolor włosów albo oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *