Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2014)

*** To post z roku 2014, zobacz nowszy uaktualniony wpis: Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2016). ***

Jeden obraz zastępuje tysiąc słów, więc bez zbędnego lania wody przedstawiam moje wyniki badań krwi pod kątem ilości trójglicerydów:

trójglicerydy przed i po przejściu na dietę paleo

Czerwona linia to górna granica normy ilości trójglicerydów w krwi – 1,7 mmol/l, a niebieska przedstawia moje wyniki badania krwi od 2001 do 2014. Przez ileś lat próbowałem polecanych przez lekarzy sposobów na obniżenie trójglicerydów (czyli limitowanie tłuszczu, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, mało jajek, pieczywo pełnoziarniste, kasza…) jednak ich skuteczność była znikoma.

Pomiędzy badaniami wykonanymi w 2010 i 2011 przestałem jeść chleb i przeszedłem na dietę niskowęglowodanową, którą stopniowo modyfikowałem w kierunku paleo. Ograniczenie spożywanych przeze mnie węglowodanów obniżyło poziom trójglicerydów w krwi o połowę i ustabilizowało go na bardzo zdrowym poziomie.

Dlaczego tak się stało? Przeczytaj: Dieta na trójglicerydy.

Sprawdź też: Cholesterol i paleo – badanie krwi.

Nie wiem tylko, skąd ten niewielki wzrost w ostatnich badaniach. Za rok okaże się, czy to chwilowa fluktuacja, czy raczej bardziej trwały trend. Ostatnie badanie zostało wykonane zaraz po kilkudniowej podróży, możliwe więc, że z przymusu pofolgowałem sobie z węglowodanami bardziej niż zwykle (choć wciąż unikałem zbóż).

*** To post z roku 2014, zobacz nowszy uaktualniony wpis: Trójglicerydy i paleo – badanie krwi (2016). ***


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *