Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa ma dość długą historię (choć jest o kilka lat młodsza niż dieta optymalna Kwaśniewskiego) i jest dietą niskowęglowodanową, czyli limituje ilość przyjmowanych węglowodanów w pożywieniu. Robert Atkins przedstawił założenia swojej diety w opublikowanej w 1972 roku książce Dr. Atkins’ Diet Revolution, a w 2002 roku wydał zaktualizowaną wersję: Dr. Atkins’ New Diet Revolution. Obie pozycje ukazały się w Polsce pod tytułami „Dieta Atkinsa” i „Nowa dieta Atkinsa”.

dieta na cholesterol Frans Snyders

Dieta Atkinsa jest troszkę „przeintelektualizowana”, składa się bowiem z czterech różnych faz, z których pierwsze dwie trwają co najmniej 2 tygodnie każda, trzecia nawet kilka miesięcy, a czwarta i ostatnia faza trwa docelowo całe życie. Etapy diety Atkinsa różnią się ilością przyjmowanych węglowodanów, na początku jest to dieta naprawdę bardzo niskowęglowodanowa, z biegiem czasu natomiast węglowodanów pojawia się w niej coraz więcej, choć oczywiście wciąż dużo mniej niż we współczesnym zachodnim pożywieniu.

Dieta Atkinsa jest stosunkowo podobna do paleo, oba sposoby żywieniowe limitują węglowodany, jest jednak pomiędzy nimi kilka różnic:

  • dieta paleo to prosty sposób żywienia, bez podziału na różne etapy, liczenie, mierzenie i ważenie;
  • paleo całkowicie eliminuje zboża i każe uważać na nabiał, Robert Atkins w ogóle nie przejmuje się glutenem i kazeiną, od początku poleca nabiał, a w końcowych fazach swojej diety pozwala na (o zbrodnio!) zboża;
  • dieta Atkinsa w pierwszych etapach prawie całkowicie eliminuje owoce i warzywa;
  • dieta Atkinsa, w przeciwieństwie do paleo nie kładzie szczególnego nacisku na jakość mięsa, jajek i zdrowe tłuszcze omega-3

Te różnice nie są tak bardzo istotne, jednak okazuje się, że dieta Atkinsa w wielu przypadkach może zaszkodzić, co nie zdarza się w przypadku paleo. To także jest jedna z przyczyn zamieszania wokół diet niskowęglowodanowych, skoro tylu ludzi postępując według wskazówek doktora Atkinsa skończyło z gorszym stanem zdrowia, niż zaczęli, to musi to także dotyczyć paleo, prawda? Niestety wielu tak sądzi.

Dlaczego dieta Atkinsa nie jest zbyt dobra? Pierwszy etap jest tak bardzo niskowęglowodanowy, że eliminuje prawie wszystkie warzywa, zostawiając głównie tłuszcz, nabiał i mięso. Jeśli będą to głównie tłuszcze omega-6, to na dłuższą metę będzie to bardzo niezdrowe.

W dalszych fazach dieta Atkinsa pozwala na jedzenie większej ilości węglowodanów i warzyw, jednak w ogóle nie przejmuje się jakością jedzenia i stopniem jego przetworzenia. Okazuje się potem, że dieta Atkinsa dopuszcza takie produkty, jak najbardziej nafaszerowane hormonami i antybiotykami mięso, plastikowe jajka, zboża z glutenem, a nawet gotowe produkty przetworzone z fabryki, pod warunkiem, że nie mają zbyt dużo węglowodanów – nawet margaryna jest OK według diety Atkinsa!

Dieta paleo to mnóstwo warzyw, owoce, dobre jajka, trochę wysokiej jakości mięsa i ryb oraz dużo zdrowego tłuszczu. Dieta Atkinsa z kolei może składać się od rana do wieczora z mięsa pełnego niezdrowych tłuszczów ze zbożami i nabiałem. Dziesięć lat temu USA ogarnęła moda na dietę Atkinsa, jednak większość ludzi właśnie jadła ten najgorszy możliwy wariant tej diety i skończyli z większymi problemami zdrowotnymi niż zaczęli.

Zobacz też nasze wskazówki odnośnie mięsa: Mięso – zdrowie, pieniądze, sumienie oraz ryb: Ryby a rtęć.

Różne są także motywacje do rozpoczęcia paleo i diety Atkinsa, tą ostatnią wybierali ludzie chcący głównie stracić na wadze. Mieli oni wcześniej fatalne nawyki żywieniowe i kontynuowali je w dozwolonych ramach diety Atkinsa. Ci ludzie nie mieli większego pojęcia o żywieniu, o swoich alergiach czy wrażliwościach. Dieta Atkinsa tylko ogranicza węglowodany, ale nie eliminuje żadnych składników uczulających. Zalewające organizm tłuszcze omega-6 i całkowity brak warzyw mogły doprowadzić do pogorszenia zdrowia pomimo ograniczenia węglowodanów.

Dlatego właśnie, pomimo pozornego podobieństwa pomiędzy dietą Atkinsa i paleo, ta pierwsza może być w pewnych przypadkach niezdrowa.  Dieta Atkinsa rozwiązuje tylko jeden z wielu problemów współczesnego pożywienia (nadmiar węglowodanów), dlatego też nie można jej polecić jako gotowego rozwiązania dla każdego człowieka. Wielu z nas wymaga innego podejścia, poza węglowodanami bywamy uczelni na gluten, kazeinę, rośliny psiankowate itp, a niedożywiony organizm niszczą stany zapalne zasilane nadmiarem tłuszczów omega-6.

Nie baw się w skomplikowane półśrodki, pomóż sobie całościowo i bądź paleo! Podyskutuj o zdrowiu i żywieniu: polskie forum paleo – zadaj pytanie albo podziel się doświadczeniami i pomóż innym.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla początkujących | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Co jedli nasi przodkowie i skąd to wiemy? | Jak długo żyli nasi przodkowie? | Czy dieta paleo jest dietą odchudzającą? | Rak żywi się cukrem | Zboża szkodzą | Węglowodany tuczą a nie tłuszcz | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych