Gruby ale aktywny

Od jakiegoś czasu media starają się promować akceptację swojego ciała i wmawiają, że otyłość jest tylko kwestią estetyczną, o ile jest się aktywną fizycznie osobą. Wiele nie tak szczupłych osób w to wierzy, ale niestety jest to nieprawda.

fat but fit

Niedawno pojawiło się badanie, które postanowiło sprawdzić, czy modny obecnie pogląd fat but fit (ang. gruby ale aktywny) jest zgodny z prawdą {1}.

Właśnie z tej publikacji pochodzi wykres powyżej. Badaniem objęto 527 662 Hiszpanów w średnim wieku 42 lat, z czego 32% to były kobiety. Badani mieli średnie BMI 26,2 kg/m².

Użyto standardowych miar: 42% miało prawidłową wagę (BMI 20–24,9 kg/m², 41% miało nadwagę (BMI 25–29,9 kg/m²), a pozostałe 18% (z powodu zaokrąglenia sumuję się do 101%) było otyłe (BMI 30 kg/m² i więcej).

Do pomiaru ilości ruchu użyto minimalnych zaleceń aktywności fizycznej WHO dla dorosłych osób. 24% badanych było aktywne na poziomie tego minimum albo wyżej, 12% się ruszało, ale poniżej minimum, a 64% nie ćwiczyło w ogóle.

U osób o prawidłowej wadze nie było takich wielkich różnic w częstości chorób metabolicznych. Oczywiście ci aktywni mieli się lepiej, ale osoby bez aktywności fizycznej miały tylko około 20% wzrost przypadków cukrzycy (1,2x więcej).

Osoby z nadwagą miały przeciętnie 2x częściej choroby metaboliczne niż szczupli i tu także była widoczna prawidłowość – im więcej ruchu, tym lepiej.

W przypadku osób otyłych te dane wyglądają zupełnie inaczej. Aktywni fizycznie otyli mieli mniej więcej 5x częściej cukrzycę niż niećwiczący ludzie z prawidłową wagą!

Badanie to pokazuje, że masa ciała i ilość ruchu wpływają na na nasze zdrowie, ale to nasza waga jest najważniejsza!

Ilość ruchu ma widoczne, ale niewielkie znaczenie i nijak nie niweluje wpływu nieprawidłowej wagi.

Kiedy więc usłyszysz następnym razem z telewizji, że to OK być grubym, o ile się ćwiczy, to pamiętaj, że to zwykłe kłamstwo.

Możemy się tylko zastanowić, komu zależy na rozpowszechnianiu takich fałszywych informacji.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
  1. Valenzuela PL, Santos-Lozano A, Barrán AT, Fernández-Navarro P, Castillo-García A, Ruilope LM, Ríos Insua D, Ordovas JM, Ley V, Lucia A. Joint association of physical activity and body mass index with cardiovascular risk: a nationwide population-based cross-sectional study. Eur J Prev Cardiol. 2021 Jan 26:zwaa151.
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *