Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała recenzja

Książka Giulii Enders Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała to napisany lekkim językiem fascynujący i przystępny przewodnik po naszym układzie pokarmowym.

W ostatnich latach widzieliśmy wzrastające zainteresowanie nauki jelitami i zamieszkującymi je bakteriami, więc naturalną koleją rzeczy były książki na ten temat.

Historia wewnętrzna

Całe szczęście Giulia Enders posiada talent pisarski, bo tę książkę się bardzo łatwo czyta. Na pewno jest w tym też zasługa polskiej tłumaczki.

Według autorki jelita są mało znane i niedoceniane, a pełnią kluczową rolę w naszym organizmie, wpływając na nasz układ odpornościowy, a nawet umysł.

Giulia Enders w sposób bardzo zrozumiały i naturalny opisuje dla niektórych krępujące, dla innych obrzydliwe tematy – mamy np. cały rozdział o tym, jak powinna wyglądać zdrowa kupa oraz dlaczego niektóre bąki nieprzyjemnie pachną, a inne nie.

Wydawało mi się, że o układzie pokarmowym wiem dużo, ale dopiero lektura Historii wewnętrznej uświadomiła mi, że była to dość powierzchowna wiedza.

Jeśli bierzemy pod uwagę florę bakteryjną zamieszkującą jelita i jej wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, to nowe odkrycia pojawiają się wręcz każdego tygodnia. Trzeba przyznać, że Giulia Enders na bieżąco śledzi nowe badania i sporo wie na ten temat.

Jest to doskonały przewodnik po zakamarkach układu pokarmowego, jednak czułem pewien niedosyt – brakowało mi szczegółowych informacji, co jeść, by nasze jelita były zdrowsze i szczęśliwsze.

Nie było wystarczająco wiele informacji na temat alergii i nietolerancji, ale trzeba przyznać, że jest to tak skomplikowane i rozległe zagadnienie, że niemożliwym jest opisanie go w jednym tylko rozdziale.

W Historii wewnętrznej spodobał mi się bardzo wyważony ton autorki, daleko od rzucania nieprecyzyjnymi sensacjami na prawo i lewo. Szczególnie do gustu przypadł mi świetnie napisany rozdział o higienie.

Niestety Giulia Enders nie posiada zbyt aktualnej wiedzy o żywieniu, uważa, że pszenica to zdrowy i wartościowy pokarm, że tyje się od tłuszczu, a cholesterol w krwi bierze się z tłustego mięsa.

Trochę niedopracowany moim zdaniem jest też rozdział o zgadze, bo autorka nie wspomina tam o niedokwaszeniu żołądka jako o przyczynie problemów trawiennych.

Pomimo tych drobnych mankamentów Historia wewnętrzna jest bardzo wartościową, a przy tym niedrogą książką, którą można polecić każdemu, kto choć w niewielkim stopniu interesuje się swoim zdrowiem.

Dzięki lekturze dowiesz się nie tylko, jak zbudowany jest układ pokarmowy, ale też ile masz bakterii w jelitach, po co tam są i jakie są ich zadania, kiedy pojawiają się z nimi problemy, a w końcu jak mikroskopijne bakterie rządzą naszym apetytem i zachowaniem.

Zdecydowanie polecam!

Książka wciąż jest w sprzedaży (sprawdź ceny).


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *