Kilka miesięcy temu dostałem wiadomość od Michała, który napisał, że z żoną Tatianą prowadzą stronę www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl oraz „Twojego bloga polecił mi jeden ze słuchaczy mojego podcastu, pasjonat diety Paleo. I właśnie stąd się wziął pomysł na nagranie podcastu o tej diecie. Czy zgodziłbyś się na taką rozmowę?”
Zaciekawiła mnie dalsza część: „Od razu napiszę, że ja generalnie nie jestem szczególnym zwolennikiem Paleo, bliżej jest mi do diety roślinnej, jednak ciągle jestem wszystkożercą.”
Sprawdziłem stronę Michała i Tatiany i dużo dobrego tam robią, choć oczywiście zboża przewijają się wszędzie jako oaza zdrowia – nawet znalazłem jeden wpis wychwalający zalety pszenicy 🙂
Michał jednak zaznaczył, że nie chce się spierać, ale raczej porozmawiać o tym, czym są dieta i styl życia paleo i jakie elementy są wspólne z jego wizją zdrowego odżywiania. Po krótkim namyśle się zgodziłem, myśląc, że w najgorszym razie nie dam autoryzacji do nagrania 🙂
Michał okazał się bardzo miłym i rozsądnym człowiekiem, a rozmowa z nim była przyjemnością. Czułem, że moglibyśmy przegadać długie godziny bez znudzenia się, do czego, mam nadzieję, może kiedyś w przyszłości dojdzie.
Po jakimś czasie od nagrania nasza rozmowa pojawiła się na stronie Michała jako: WNZO 058: Co skrywa w sobie dieta paleo? Można tam odsłuchać całość, ściągnąć MP3 albo transkrypt, ale pomyślałem, że ja też bym mógł ją opublikować na swojej stronie.
Poniżej możesz odsłuchać przebieg samego wywiadu, choć Michał na swojej stronie dodał (bardzo miły dla mnie) wstęp oraz podsumowanie.
Z góry ostrzegam, że jest to prawie godzina wyjęta z życiorysu 🙂 Możecie też ściągnąć rozmową na swój komputer: pobierz plik MP3. Dla chcących raczej przeczytać wywiad jest też dostępny transkrypt (zapis rozmowy): pobierz plik PDF.
Drobne sprostowanie: w nagraniu powiedziałem, że wegetarianizm powstał 2,5 tysiąca lat temu, gdy tymczasem powstał 2,5 tysiąca lat, ale przed naszą erą, czyli 4,5 tysiąca lat temu.
Na stronie internetowej PaleoSMAK jest bardzo dużo treści i przeczytanie nawet tylko niektórych zajmiee naprawdę dużo czasu. Sama jednak strona poświęcona skróconemu opisowi naszego sposobu żywienia (Dieta paleo) z przyczyn oczywistych nie wyczerpuje tematu.
Jeśli chcielibyście wprowadzić kogoś w tematykę diety i stylu życia paleo, gorąco zachęcam do przesłania im tej rozmowy. Godzina to nie jest długo, można tego odsłuchać siedząc w pociągu albo stojąc w korku w drodze do pracy.
Być może właśnie ta godzina jest tym, czego potrzeba, by ktoś odzyskał swoje zdrowie. Jeśli nawet jedna tylko osoba zmieni swoje życie na lepsze po odsłuchaniu, to i tak dla mnie to będzie bardzo dużo i będzie znaczyć, że to, co robię, ma sens.
Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo
Michał świetny podcast, słuchałem go , fajnie że są osoby, które kultywują dobry zwyczaj zdrowej żywności warto o tym pamiętać .
Dodatkowo wspomnimy o witaminach, jakie w dużej ilości również mogą nie działać korzystnie. Zioła oraz przyprawy też warto jeść
Zastanawia mnie jak "leczyć" lekką wadę lewego oka (nieodczuwalną na codzień, na badaniach u okulisty, ocenianie wzroku to pokazuje), która ujawnia się często podczas sportu (stres, wysiłek) i okulistka mówi o nieprawidłowej akomodacji oka pod wpływem napięć, jak oglądała oko, to mówiła, że wahania są od -0,25 do -3. Bo ty polecałeś metody na polepszenie wzroku, ale co zrobić z jednym wadliwym okiem?
Z reguły jest tak, że jedno oko jest lepsze, tzw. wodzące, a drugie nieco gorsze. We wpisie o leczeniu krótkowzroczności piszę, jak sobie z tym poradzić.
Dziękuję Grzegorz za bardzo ciekawą rozmowę i wrzucenie nagrania na swojego bloga 🙂
Ze swojej dodam, że tego nagrania jak i setek innych bezpłatnych nagrań (różna tematyka) można słuchać na telefonie podczas wykonywania innych czynności (jazda samochodem, w komunikacji, ćwicząc, sprzątając). Podcasty to naprawdę fantastyczny sposób na efektywne wykorzystywanie swojego czasu.
Jak to zrobić? We wpisie z podcastem Grześka znajdziesz dwa filmiki z instrukcją jak zainstalować i używać podcastów na Android'e i iOSe. Polecam! 🙂