Jadłospis paleo (nr 8)

Zima nie jest najlepszym czasem na świeżą zieleninę, a dużo dostępnych warzyw to korzenne, bardzo bogate w węglowodany. Zimą jednak nasze organizmy mają większy wydatek energetyczny na ogrzewanie, dlatego węglowodany jedzone z umiarem nie powinny zaszkodzić.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – sałatka jarzynowa i trochę dobrej wędliny albo pieczonego mięsa
  • obiad – kapuśniak (na mięsie lub kościach), jajko sadzone i warzywa gotowane na parze
  • deser – melon
  • kolacja/lunch – ryba po grecku
  • do podjadania w ciągu dnia – ogórki kiszone

Powyższy jadłospis paleo nie zawiera nabiału, nie można go jednak nazwać niskowęglowodanowym. Do przygotowania sałatki, warzyw na parę i ryby po grecku używamy między innymi marchewki, pietruszki, pasternaka, czy czasem nawet ziemniaków itp, jednak w lutym, kiedy za oknami mróz, nie jest to takie złe, o ile jemy z umiarem. Tradycyjna polska sałatka jarzynowa zawiera groszek zielony, który należy do roślin strączkowych. Groszek jednak nie jest taki najgorszy, w razie obaw możesz zawsze zrobić sałatkę bez niego.

W miarę ubogie w cukier deser i przekąska w ciągu dnia powodują, że całkowita ilość węglowodanów nie jest taka wielka. Dobre ogórki kiszone mogą być świetną przekąską, nawet jak masz ochotę na coś słodkiego 🙂 Ze względu na dużo warzyw skrobiowych i opcjonalny groszek, nie jest to jadłospis dozwolony na diecie SCD.

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

5 komentarzy do “Jadłospis paleo (nr 8)”

  1. Tak czytam te jadłospisy i mam wątpliwość – większość diet z okolic paleo zakłada sporo zdrowego tłuszczu. A tu ciągle „na parze” i w tłuszczach posucha. Nie jesteście po tym zwyczajnie głodni? Czy porcje są tak duże? Bo jak dla mnie każda dieta tak odtłuszczona to cierpienia głodowe

    1. Nie pomyliłaś stron? 🙂 Gdzie tam masz napisane, że mało tłuszczu? Wołowina duszona jest w dużej ilości tłuszczu, warzywa grillowane wręcz w nim pływają, a sałatka na wieczór także ma zdrowe kilka łyżek oliwy, nie licząc tłuszczu z ryby. Nawet jak coś jest gotowane na parze, to zawsze jest jedzone z dużą ilością tłuszczu. Rzeczywiście, jedząc mało tłuszczu i bardzo mało węglowodanów można poczuć się szybko głodnym, ale paleo nie jest dietą niskotłuszczową.

  2. Witam sam jestem na tej diecie od dłuższego czasu , polecam ją wszystkim mam podobny jadłospis jak Grzegorz i do tego prowadzę bardzo aktywny tryb życia , praca fizyczna 5 dni w tyg 5 do tego ćwiczę cross fit / kick boxing i daje rade na takiej diecie waga 83 kg wzrost 176 , dieta jest super choć ciężko kupić odpowiednie produkty .

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *