Jadłospis paleo (nr 11)

Czerwiec to jeden z najlepszych miesiąców pod kątem żywienia paleo, bo mamy w powszechnej dostępności i po przystępnych cenach praktycznie wszystkie świeże owoce i warzywa. To także sezon na truskawki!

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – chleb paleo z warzyw (niskowęglowodanowy) ze smalcem, zieloną cebulką, szczypiorkiem i/lub inną świeżą zieleniną, świeżymi warzywami (pomidory, ogórki, papryka…), a dla szczególnie spragnionych białka odrobiną dobrej wędliny
  • obiad/lunch – łosoś gotowany na parze i sałatka z mnóstwem świeżych warzyw
  • deser – truskawki (z umiarem) – dla szczególnych łasuchów z (bitą) śmietaną (albo „krowią” albo z mleka kokosowego)
  • do podjadania w ciągu dnia – pomidorki koktajlowe
  • kolacja – gulasz wołowy z gotowanymi na parze brokułem i kalafiorem

Na śniadanie jemy chleb – ale chleb bez zbóż, z dużą ilością białka i zdrowych tłuszczów, a za to ubogi w węglowodany. Truskawki, choć wydają się bardzo słodkie, to mają tylko koło 7 g węglowodanów na 100 g, więc powyższy jadłospis wpisuje się w dietę niskowęglowodanową.

To może być jadłospis dozwolony na diecie SCD, jak nie użyjemy ziemniaków, uwaga – chleb ze śniadania zawiera mąką lnianą, która jest raczej dopuszczalna w SCD, choć nie w początkowych etapach. W przypadku diety FODMAP trzeba wykluczyć niektóre warzywa (np. cebulę, brokuły, kalafior, kapustę), ale truskawki i pomidory są dozwolone.

Czytaj więcej o składnikach: Czy smalec jest paleo?, Ryby a rtęć oraz Mięso – zdrowie, pieniądze, sumienie.

Powyższy jadłospis nie zawiera nabiału, ale osoby dobrze tolerujące laktozę i kazeinę (Nabiał – jeść czy nie jeść?) mogą zjeść chleb z masłem zamiast smalcu, a truskawki ze zwykłą śmietaną.

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *