Już kilka razy pisałem o moich wynikach badania cukru w krwi na czczo – w 2015, 2016 i 2018 (a sam wykres też opublikowałem w 2019). Cała afera o to, że po wyrzuceniu słodkiego i przetworzonego syfu z mojego jedzenia ilość glukozy w mojej krwi wyraźnie poszła w górę.
Każdy kolejny wpis zawierał coraz więcej informacji, a teraz mogę powiedzieć, że już dokładnie wiem, co i dlaczego się dzieje. Dlaczego więc u niektórych ludzi po przejściu na zdrowe żywienie wyniki badań cukru mogą pójść w górę?
Poziom glukozy w krwi może się zmieniać wręcz z minuty na minutę, ale powyższy wykres pokazuje mimo wszystko pewną prawidłowość – za czasów jedzenia chleba miałem cukier w granicach 80-90 mg/dl (bardzo dobrze), a jedząc niskowęglowodanowo mam wyniki 90-100 mg/dl – dobrze, ale nie najlepiej.
Nie byłem jakoś specjalnie przejęty tymi nieco wyższymi pomiarami, ale mimo wszystko starałem się dojść do źródła i przyczyny tego zjawiska.
Najpierw jednak chciałem sprawdzić, co badania mówią na ten temat – czy taki cukier jakoś szkodzi i jak zmienia się ryzyko śmierci w zależności od poziomu glukozy w krwi na czczo.
Całe szczęście udało mi się znaleźć ciekawe dane w badaniach naukowych, a w szczególności jedno obejmujące prawie 12,5 mln osób {1}, skąd pochodzi wykres poniżej.
Jeśli wierzyć naukowcom, to najlepiej mieć cukier na czczo w granicach 85-95 mg/dl. Moje wyniki, będące czasem w okolicach 100 mg/dl dają mi tylko statystycznie minimalnie wyższe ryzyko śmierci, wręcz pomijalne. Czyli nie jest tak źle.
A dlaczego mój cukier w krwi podskoczył na diecie niskowęglowodanowej? Odpowiedź najprawdopodobniej tkwi w transporterach glukozy.
Praktycznie wszystkie formy życia, jakie znamy, opierają się (w mniejszym lub większym stopniu) na glukozie, więc te białka pozwalające na transport glukozy przez ścianę komórkową są z nami od zarania dziejów.
Ssaki posiadają transportery glukozy GLUT/SLCA2 {2} i do tej pory u ludzi odkryliśmy ich razem 14 różnych typów.
W tym przypadku chodzi dokładnie o GLUT-4, który jest głównie obecny w komórkach tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych i serca. Otóż GLUT-4 jest sterowany insuliną – im więcej insuliny, tam bardziej jest aktywny (i odwrotnie).
Z moich badań wynika, że mam naprawdę niski poziom insuliny w krwi – pomiędzy 4,5 i 4,9 µIU/ml (zobacz też: Mój idealny wynik badania insuliny na czczo). Mało kto z polskich mężczyzn w moim wieku może się pochwalić podobnymi wynikami.
Moje geny najprawdopodobniej kodują nieco bardziej leniwą wersję transportera GLUT-4 (tak naprawdę jego niższą ekspresję w tkankach), który w tym przypadku do prawidłowej pracy potrzebuje albo wyższej insuliny, albo wyższej glukozy.
Nasze ciało nie może tak ot sobie podnieść poziomu insuliny, więc padło na cukier – żeby glukoza docierała tam, gdzie jest potrzebna (glikogen w mięśniach), to musi jej być nieco więcej w kwi.
Tadam, zagadka rozwiązana! Przynajmniej tak sądzę teraz, ale kto wie, może w kolejnych latach nauczę się czegoś więcej na ten temat (i oczywiście podzielę się tym z wami).
Mimo wszystko będę uważnie obserwował wyniki swoich badań krwi. Ostatnio hemoglobina glikowana (HbA1C) spadła do dość przyzwoitego poziomu, więc nie mam żadnych obaw.
Mierzę sobie czasem też poziom cukru w krwi po jedzeniu, starając się nigdy nie przekraczać 140 mg/dl, a najlepiej utrzymywać poniżej 120 mg/dl w dowolnym momencie dnia.
Lubię eksperymentować, więc może spróbuję kiedyś zmodyfikować swoje żywienie tak, by glukoza na czczo wyraźnie spadła (o ile to możliwe). Chleba oczywiście nie zacznę jeść, ale może za to niektóre strączki albo warzywa korzenne.
Jeśli jesz niskowęglowodanowo i tak samo widzisz nieco wyższe wyniki badań glukozy w krwi na czczo, to prawdopodobnie także masz niską ekspresję GLUT-4. I wszystko wskazuje na to, że nie ma się czym martwić.
Pamiętaj jednak, że nie jestem lekarzem, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia lub wyników badań, to skonsultuj się z uprawnioną do tego w świetle prawa osobą i nie polegaj na informacjach od znachora z internetu 🙂
Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo
- Yi SW, Park S, Lee YH, Park HJ, Balkau B, Yi JJ. Association between fasting glucose and all-cause mortality according to sex and age: a prospective cohort study. Sci Rep. 2017 Aug 15;7(1):8194.
DOI/Crossref: 10.1038/s41598-017-08498-6 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC] - Wikipedia. Transporter glukozy, dostęp 2020-09-29. [Link]
Miałam ten sam problem przez kilka lat na lowcarb, znikał na keto albo zwykłym żywieniu. Bardziej jestem za teorią, że na lowcarb jest nadal troszkę za dużo weglowodanów aby wejść w ketozę obnizającą cukier a za mało insuliny która by ten cukier obniżyła. Dlatego jest on na bardziej stałym poziomie w całym dniu zamiast skakać i spadać niżej. Czy to jest dobre czy złe, sama nie wiem
Witaj Grzegorzu, artykuł o cholesterolu a po lewicy reklama masła obniżającego LDL 🙂 dzięki za kolejny super wpis!!!