Zdrowa higiena

Współczesne media zalane są reklamami przekonującymi nas, że nasze ciało codziennie wymaga kilkunastu kosmetyków, żeby zdrowo wyglądać i ładnie pachnieć. Czy ewolucja naprawdę poszła w złą stronę i potrzebujemy tylu chemikaliów, żeby nasza skóra była zdrowa? Czy to może jednak koncerny kosmetyczne naszym kosztem dbają o swoje przychody?

Higiena paleo smak, Mary Cassatt
Kąpiel, Mary Cassatt

Utrzymanie czystości jest ważne dla wszystkich zwierząt – nieczystości na skórze są doskonałą pożywką dla pasożytów i chorobotwórczych mikrobów, a silny zapach może przyciągnąć drapieżnika albo ostrzec ofiarę. Także człowiekowi, nawet żyjącemu najbliżej natury, higiena jest bardzo potrzebna. Nasze podejście do higieny było różne w różnych kulturach i wiekach. Nasi nie tak bardzo odlegli przodkowie, często byli z higieną na bakier. Nie myli się często (niektórzy w ogóle), a pasożyty, infekcje i choroby zakaźne były na porządku dziennym. Ich wygląd i zapach także pozostawiały wiele do życzenia.

My żyjemy w innym świecie, na zupełnie innym poziomie, mamy pewne wymagania od życia i zdecydowanie większą wiedzę o chorobach zakaźnych. Paleo higiena nie jest powrotem do zwyczajów higienicznych naszych przodków. Jest ona opartym na współczesnej wiedzy, badaniach i obserwacjach najbardziej racjonalnym i najbardziej zbliżonym do natury podejściem do spraw higienicznych:

Tak naprawdę w opakowaniach żeli, toników i innych kosmetyków kryją się trucizny, które w widoczny sposób wpływają na nasze zdrowie. Najbardziej trujący jest chyba lakier do paznokci (źródło).

Zaufaj i uwierz swojej skórze, a nie koncernom produkującym kosmetyki. Sprawdź, polepsz kondycję swojej skóry, zaoszczędź pieniądze i zmniejsz ilość plastikowych opakowań na wysypiskach – same plusy!

Higienę często odnosimy do ciała, ale ważna jest też higiena ducha, czyli minimalizm, zdrowy sen i mało stresu.

Podyskutuj o naturalnym stylu życia i odżywianiu paleo: polskie forum paleo – w części o stylu życia jest dział o naturalnej higienie. Chcesz o coś zapytać albo podzielić się doświadczeniami? Zapraszamy na forum!

Zobacz też: Jaskiniowiec na wakacjach – kosmetyczka.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Styl życia paleo | Co to jest dieta paleo? | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Zboża szkodzą | Węglowodany tuczą a nie tłuszcz

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Zdrowa higiena”

    1. Zależnie od składu. Pamiętaj, że zdrowa skóra nie potrzebuje żadnego nawilżania, no chyba że pracujesz w jakichś ekstremalnie suchych warunkach 🙂

      1. Nie, nie pracuję w suchych warunkach, lecz często chodzę na basen i mam bardzo sucha skórę po pływaniu. Stosuję krem nawilżający AA help cera atopowa bez alergenów i barwników 😉

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych