Ostatnio dość popularne są pasty do zębów z węglem aktywnym. Szczotkowanie zębów czymś czarnym wydaje się nam ciekawe i egzotyczne. Czy pasty do zębów z węglem działają? Zobacz, jak zrobić w domu czarną pastę do zębów!
Węgiel jest znany w medycynie od tysięcy lat. Współcześnie jest używany również w kosmetyce i chemii (np. w filtrach do wody). Właściwości węgla znamy doskonale i wiemy, że jest on (w rozsądnych ilościach) całkowicie bezpieczny dla człowieka.
Węgiel aktywny to głównie węgiel pierwiastkowy w formie bezpostaciowej (sadza) i czasem z drobnokrystalicznym grafitem. Ma olbrzymią powierzchnię je jednostkę masy i przez to jest silnym adsorbentem (pochłania płyny i dlatego tabletki z węglem stosuje się przy biegunce).
Dzięki swojej strukturze węgiel aktywny silnie pochłania niektóre związki chemiczne i pierwiastki (np. metale ciężkie) i stąd jest podstawą wszystkich filtrów do wody pitnej.
Węgiel stosowany jest w pastach do zębów i niektórzy producenci albo blogerzy piszą o pochłanianiu przez węgiel osadu z kawy i herbaty, co według mnie można włożyć między bajki.
Pasta do zębów z węglem rzeczywiście wybiela i dobrze czyści zęby, ale głównie dzięki właściwością trącym węgla.
W komercyjnych pastach do zębów osad ścierany jest przez krzemionki. W naturalnych pastach, które możesz zrobić samodzielnie w domu, ścieranie osiąga się dzięki sodzie oczyszczonej, glince bentonitowej albo właśnie węglowi.
Niektórzy mają wrażliwe dziąsła i u takich osób stosowanie pasty z dużą ilością sody może być bolesne, a pasta z glinką bentonitową także może powodować dyskomfort.
Rozwiązaniem jest pasta z węglem – bardzo łagodna dla dziąseł, a jednocześnie skutecznie rozprawiająca się z osadem na zębach. Naturalna pasta do zębów z węglem aktywnym – zrób to sam:
- olej kokosowy – ½ szklanki
- soda oczyszczona – 2 łyżeczki
- węgiel aktywny – 2 łyżeczki
- opcjonalnie: ksylitol i olejki (mięta, goździki, pomarańcza…)
W przepisie jest soda ze względu na jej bardzo dobry wpływ na zęby. Jeśli masz szczególnie wrażliwe dziąsła albo nie lubisz jej smaku, to możesz jej ilość zmniejszyć albo nawet całkowicie z niej zrezygnować.
Podgrzej olej kokosowy, aż zmięknie. Dodaj wszystkie składniki i dobrze wymieszaj. Gotowe! Jak użyjesz roztopionego oleju, to mieszaj pastę co jakiś czas przy jego tężeniu, żeby nie rozwarstwiła się.
Jaki węgiel? Możesz zdobyć czysty węgiel w woreczku (tańszy), możesz też kupić w aptece węgiel w kapsułkach (czystszy w obsłudze). Te kapsułki oczywiście trzeba otworzyć i wsypać do pasty.
Uważaj! Węgiel aktywny jest niesamowicie brudzący, niewielki „wypadek” z nim może doprowadzić do remontu mieszkania i wściekłej żony 🙂 Sam nie wiem, co gorsze.
Zalecam ostrożność w obchodzeniu się z węglem, nawet przypadkowe dmuchnięcie na niego jest problemem. Zdecydowaniem nie wołaj dzieci do pomocy! 🙂
Choć czysty węgiel skutecznie może zabrudzić wszystko, to w paście do zębów dobrze poleruje szkliwo i pozostawia zęby czyste (umywalkę jednak trzeba nieco częściej myć).
Jak ta pasta działa? Olej kokosowy pielęgnuje dziąsła i zabija bakterie na zębach. Soda podwyższa pH w ustach i poleruje, a węgiel dodatkowo czyści i wybiela zęby w sposób bardzo łagodny dla dziąseł.
Pamiętaj jednak, że węgiel aktywny jest dostępny w sprzedaży w najróżniejszych formach i postaciach, które różnią się pomiędzy sobą współczynnikiem ścieralności.
Tak naprawdę to nie wiesz, jak mocno będzie ścierać ten węgiel, który akurat masz w domu lub kupisz. Ze względu na to odradzam za częste stosowanie tej pasty.
Codzienne używanie pasty z silnie trącym węglem w ciągu wielu miesięcy może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
Dlatego też, jeśli masz szczególnie wrażliwe dziąsła na sodę albo uważasz, że zębom przydałoby się dobre oczyszczenie, to polecam zrobić jeden słoiczek pasty z węglem, a po jego skończeniu stosowanie innej pasty do zębów.
Jeśli szczególnie upodobasz sobie czarną pastę do zębów i myślisz o częstszym jej używaniu, to polecam w przepisie użyć mniej węgla (np. tylko 1 łyżeczka).
Z drugiej zaś strony, gdy zobaczysz, że domowa pasta z węglem nie jest taka dobra w usuwaniu osadu i przebarwień z zębów, to rozważ zwiększenie w niej ilości węgla – może ten, co masz, ma niski współczynnik ścieralności.
Czarna pasta dobrze czyści zęby. Spróbuj naturalnej pasty do zębów z węglem aktywnym, która zostawia czyste zęby i jest bardzo łagodna dla dziąseł.
Zobacz też inne naturalne pasty do zębów:
Czytaj więcej o higienie: Higiena paleo | Dezodorant | Mycie włosów bez szamponu | Zamiast mydła | Pasta do zębów | Płukanie zębów olejem
Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo
Świetny przepis. Wypróbuję.