Popularność diety paleo

Dużo (stosunkowo) ostatnio w mediach, szczególnie anglojęzycznych, o diecie paleo. Warto sobie jednak zadać zapytanie, kiedy pojawiła się ta koncepcja i jak rosła jej popularność.

Pierwsze wzmianki o tym, że zboża mogą nam szkodzić i że warto by powrócić do jedzenia, z którym ewoluowaliśmy, pojawiły się w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, jednakże wtedy używano terminu „stone age diet”, co można przetłumaczyć jako „dieta epoki kamienia łupanego” – ta nazwa nie brzmi dość atrakcyjnie i nie jest raczej medialna, prawda? Potem zaczęto tą koncepcję nazywać „caveman diet”, co dosłownie oznacza „dieta jaskiniowca”, ale całe szczęście na polski bywa tłumaczona jako troszkę lepiej brzmiąca „dieta człowieka pierwotnego. Używany teraz najczęściej termin „dieta paleo” pojawił się i zyskał na popularności stosunkowo późno (czytaj więcej: Historia diety paleo).

Oto popularność wyszukiwania w Google terminów „dieta paleo” i „paleo diet”:

Jak widać, od roku 2009 anglojęzyczny termin zaczyna być popularny, a w polskim internecie temat zaistniał prawdopodobnie dopiero w połowie roku 2011. Dlaczego prawdopodobnie? Kolor niebieski pokazuje też język hiszpański, gdzie „dieta paleo” brzmi dokładnie tak samo jak po polsku, ale mam nadzieję, że Polacy nie złapali tego bakcyla później od Hiszpanów czy Latynosów. Obie krzywe rosną i mam nadzieję, że w kolejnych latach więcej i więcej ludzi będzie czytać o diecie paleo.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Popularność diety paleo”

  1. Dieta paleo to dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa, w której dominuje mięso, ryby, drób, warzywa, owoce i orzechy. Wiąże się ona z lepszym stanem zdrowia, w tym ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, raka i otyłości.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *