Inhibitory pompy protonowej i cukrzyca

O szkodliwości popularnych „lekarstw” sprzedawanych bez recepty napisać można wiele książek. Kilka miesięcy temu pojawiło się badanie wiążące stosowanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) i cukrzycy.

Tabletki

Nazywanie IPP lekami to przesada, bo są to preparaty łagodzące objawy chorób górnego układu pokarmowego. One niczego nie leczą i nikogo jeszcze nie wyleczyły. Masz zgagę, bierzesz tabletkę i na kilka godzin masz spokój. Jednak potem zgaga wraca.

Inhibitory pompy protonowej mają różne nazwy handlowe, ale substancja czynna z reguły kończy się na -prazol: omeprazol, pantoprazol itp.

Co ciekawe w wielu krajach (np. USA) te „leki” zostały dopuszczone do krótkotrwałego stosowania (do dwóch tygodni), ale większość ludzi przyjmuje je bez przerwy przez wiele lat. Ich lekarze nie widzą w tym nic złego.

Wiemy, że IPP zmieniają (na gorszy) skład flory bakteryjnej jelit {1, 2}, zwiększają ryzyko chorób serca {3} i ponad dwukrotnie zwiększają prawdopodobieństwo raka żołądka {4}.

Bakterie jelitowe sterują tak wieloma procesami w naszych organizmach, że ciężko je wyliczyć. To właśnie od nich zależy, czy jesteś zdrowym i silnym człowiekiem, czy zmęczonym życiem wrakiem borykającym się z dziesiątkami problemów zdrowotnych.

Inhibitory pompy protonowej zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jednak natura nam dała kwaśny żołądek z kilku konkretnych przyczyn i walczenie z naturą zawsze ma opłakany skutek.

Nic dziwnego, że badania wiążą zażywanie IPP i niedobory wielu składników odżywczych – w tym witamin (B9, B12, C…), żelaza, wapnia, magnezu, cynku itp. Odnośniki do kilkunastu badań i więcej na temat IPP jest tu: Zgaga, refluks, wrzody.

Dzięki temu nowemu badaniu do listy chorób korelujących z IPP można doliczyć cukrzycę. Omawiane badanie objęło ponad 200.000 ludzi, których zdrowie monitorowano przez średnio 10 lat {5}. Notowano też, co badani jedzą, jak żyją, jakie przyjmują lekarstwa, suplementy itp.

Wniosek? Regularne zażywanie inhibitorów pompy protonowej koreluje z występowaniem cukrzycy. Im więcej lat z IPP, tym większe ryzyko cukrzycy.

Badanie to nie udowodniło wprost, że IPP wywołują cukrzycę, ale przez to, co wiemy już o ich szkodliwości, jest to bardzo prawdopodobne.

Naukowcy wyrównali badane grupy pod kątem płci, wieku, ciśnienia krwi, poziomów cholesterolu, aktywności fizycznej, palenia, diety i kilku innych czynników. Ciężko więc winę zwalić na cokolwiek innego niż IPP.

Dlaczego te „leki”, które nie leczą, a szkodzą są tak popularne? Tylko w roku 2014 w USA zrealizowano 170 mln recept na IPP, a wiele z nich sprzedaje się i tak bez recepty.

Największe dochody koncernom farmaceutycznym przynoszą statyny (popularne „tabletki na cholesterol”), a inhibitory pompy protonowej są za nimi na drugim miejscu.

Koszt ich produkcji jest znikomy, a rocznie sprzedawane są miliardy tabletek. To bardzo dobrze dla ekonomii, że ludzie coś kupują, a firmy sprzedają, prawda? 🙂

Wszyscy też wiemy, że koncerny stawiają nasze zdrowie na pierwszym miejscu, troskę o planetę na drugim, a swoje dochody dopiero na końcu 🙂

Jeśli jesteś ogólnie zdrową osobą i miewasz zgagę rzadko (np. po określonym pokarmie), to nie ma wielkiej szkody, jak okazyjnie zjesz tabletkę IPP. Powiedzmy jedna tabletka w miesiącu jest OK.

Problem jest w regularnym (i trwającym latami) zażywaniu tych tabletek prawie każdego dnia. One nie rozwiązują problemu, niczego nie leczą, a tylko maskują objawy.

Możesz latami łykać tabletki niwelujące na krótki czas objawy. Tabletki, które mają udowodniony negatywny wpływ na zdrowie. Możesz też dotrzeć do źródła problemów, którym najprawdopodobniej jest niewłaściwe odżywianie i spróbować naprawić sytuację na zawsze.

Jeśli masz gwóźdź w nodze, to zostawiasz go i zażywasz latami leki przeciwbólowe, czy też go wyciągasz? 🙂

Wiele lat temu, gdy jadałem chleb i inne podobne „smakołyki”, to miewałem zgagę. Starałem się nie przesadzać z tabletkami na objawy, ale zgaga nie jest przyjemna – każdy, kto tego doświadczył, to wie.

Wystarczyło zmienić nawyki żywieniowe i zgaga znikła na zawsze. Zobacz więcej na ten temat: Zgaga, refluks, wrzody oraz Dieta na zgagę.

Możesz wyciągnąć ten bolesny gwóźdź z nogi. Wystarczy tylko chcieć.

Tabletki albo zdrowie – wybór należy do ciebie!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
  1. Imhann F, Bonder MJ, Vich Vila A, Fu J, Mujagic Z, Vork L, Tigchelaar EF, Jankipersadsing SA, Cenit MC, Harmsen HJ, Dijkstra G, Franke L, Xavier RJ, Jonkers D, Wijmenga C, Weersma RK, Zhernakova A. Proton pump inhibitors affect the gut microbiome. Gut. 2016 May;65(5):740-8.
    DOI/Crossref: 10.1136/gutjnl-2015-310376 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
  2. Freedberg DE, Lebwohl B, Abrams JA. The impact of proton pump inhibitors on the human gastrointestinal microbiome. Clin Lab Med. 2014 Dec;34(4):771-85.
    DOI/Crossref: 10.1016/j.cll.2014.08.008 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
  3. Shah NH, LePendu P, Bauer-Mehren A, Ghebremariam YT, Iyer SV, Marcus J, Nead KT, Cooke JP, Leeper NJ. Proton Pump Inhibitor Usage and the Risk of Myocardial Infarction in the General Population. PLoS One. 2015 Jun 10;10(6):e0124653.
    DOI/Crossref: 10.1371/journal.pone.0124653 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
  4. Cheung KS, Chan EW, Wong AYS, Chen L, Wong ICK, Leung WK. Long-term proton pump inhibitors and risk of gastric cancer development after treatment for Helicobacter pylori: a population-based study. Gut. 2018 Jan;67(1):28-35.
    DOI/Crossref: 10.1136/gutjnl-2017-314605 [PubMed] [Google Scholar]
  5. Yuan J, He Q, Nguyen LH, Wong MCS, Huang J, Yu Y, Xia B, Tang Y, He Y, Zhang C. Regular use of proton pump inhibitors and risk of type 2 diabetes: results from three prospective cohort studies. Gut. 2020 Sep 28.
    DOI/Crossref: 10.1136/gutjnl-2020-322557 [PubMed] [Google Scholar]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

2 komentarze do “Inhibitory pompy protonowej i cukrzyca”

  1. Dodałbym kolejne badanie, ipp zwiększają ryzyko zawałów:
    https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0124653
    Szkoda że żaden lekarz nie poinformował mnie o skutkach ubocznych tychże leków. Słyszałem tylko, że mam jeść co kilka godzin jakąś bułkę czy coś żeby nie mieć zgagi. Najlepsze jest to że zgaga minęła dopiero jak odstawiłem śmieciowe jedzenie czyli czekolady i inne słodycze, ketchup i mocno ograniczyłem jedzenie przetworzonego zboża. Teraz próbuję rozruszać swój żołądek enzymami trawiennymi, ale nie wiem czy to dobra droga. Szkoda że rozwalając flore bakteryjną nie jesteśmy już wstanie jej naprawić bo dobre bakterie nie chcą kolonizować się w zniszczonej florze:
    https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/probiotyki-im-dalej-w-las-tym-ciemniej
    Nie wiem na ile jest to możliwe pijąc zakwas czy wodę z kiszonów ogórków i czy ma to jakikolwiek sens? 🙂

    1. Nie wiemy, jak działają priobiotyki. Wiemy, że mają one wyraźny efekt pozytywny, nawet jak nie kolonizują układu pokarmowego. Tak jakby przeprogramowywały istniejące bakterie przechodząc przez nasze jelita. Brak kolonizacji nie oznacza braku działania. A betaina HCl z pepsyną może pomóc po zażywaniu IPP. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *