Jadłospis paleo (nr 18)

Noworoczny jadłospis, czyli najpopularniejsze w minionym roku przepisy na stronie – taki był mój pomysł, dopóki nie spojrzałem na zestawienie. 9 najczęściej czytanych przepisów to chleby, naleśniki i ciasto. O ile możemy je zjadać od czasu do czasu, to wypełnienie nimi całego dnia to zdecydowanie zły pomysł, musiałem więc sięgnąć po dalsze miejsca w rankingu, żeby przygotować nieco zdrowszy jadłospis.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • obiad – rosół (do picia) oraz pieczony szpik (pierwsze dwa niechlebowe i niesłodkie przepisy w rankingu) oraz lekka sałatka z zielonych warzyw i oliwą

Powyższy jadłospis zawiera cztery najpopularniejsze przepisy (chleby, brownie i naleśniki), musiałem się jednak posłużyć przepisami z dalszych części rankingu, żeby choć nieco uratować ten dzień. O ile obiad jest całkiem fajny, to wszystko pozostałe to niestety tona węglowodanów i całkiem spore ilości tłuszczów nienasyconych.

To nie jest wzorcowy jadłospis paleo, a raczej zestawienie najchętniej czytanych przepisów. Czy można z tego wyciągnąć wniosek, że mimo iż pierwotne odżywianie wyklucza chleb i słodycze, to wciąż nas do tego najbardziej ciągnie i sami siebie oszukujemy, szukając alternatyw mieszczących się na pograniczu diety paleo?

Ten jadłospis nie jest niskowęglowodanowy i nie mieści się w diecie SCD ani protokole autoimmunologicznym. Na upartego można go przystosować do wymogów diety FODMAP, ale wymaga to wielu drobnych zmian w przepisach.

Czytaj więcej o składnikach: Czy kakao są paleo? | Jajka omega-3 – samo zdrowie czy marketing? oraz Mięso – zdrowie, pieniądze, sumienie.

Nie jest to coś, co powinniśmy jeść każdego dnia – co ja poradzę, że najczęściej wyszukujecie takie a nie inne przepisy? 🙂 Całe szczęście raz na jakiś czas, od święta, można sobie pozwolić na takie „szaleństwo”.

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Jadłospis paleo (nr 18)”

  1. Świetny blog! Dzięki Tobie przekonałem się w końcu do paleo 🙂 Rodzinie tez chyba się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *