Niedawno pisałem o badaniu 13 mln Koreańczyków i wyciągniętych z tego wnioskach dotyczących glukozy (cukru) w krwi: Jaki jest średni cukier w krwi? I jak zmienia się z wiekiem?
To badanie Koreańczyków jest naprawdę imponujące – prawie 13 mln osób! Rzadko się zdarza, byśmy mogli śledzić wyniki badań krwi tak dużej grupy. Więcej na temat tego badania możesz się dowiedzieć, klikając w link powyżej.
Mamy także dane dotyczące cholesterolu tej 13-milionowej grupy {1}. Jaki jest więc średni cholesterol w krwi? I jaki jego poziom wydaje się najzdrowszy?
Zacznijmy od średniego poziomu cholesterolu w krwi. Jak widać z grafiki powyżej, zależy on bardzo od wieku i płci. U nastolatków zaczynamy z wynikami 160-170 mg/dl, po czym całkowity cholesterol rośnie z wiekiem (szybciej u panów).
W wieku około 50 lat obie płcie spotykają się przy wartości 200 mg/dl, po czym panom od tego czasu cholesterol powoli spada, a paniom przez kolejne 10 lat jeszcze rośnie powyżej 210 mg/dl, a potem także spada.
Zwróć uwagę, że przeciętnie w wieku 22 lat mamy cholesterol 170 mg/dl, a potem szybko on rośnie do 200 mg/dl u mężczyzn i powyżej 210 mg/dl u kobiet. U starszych osób cholesterol spada.
Tymczasem lekarze stosują jedną i tę samą normę dla obu płci niezależnie od wieku. Czy to nie jest dziwne? Czy używane przez lekarzy normy mają cokolwiek wspólnego z nauką?
Następna grafika jest jeszcze ciekawsza. Naukowcy obserwowali badane 12,8 mln osób przez kilka lat i notowali ich zgony. Można więc skorelować ryzyko śmierci z poziomem cholesterolu w krwi.
Jak widać, problemem jest za równo za mało, jak i za dużo cholesterolu. Najniższą śmiertelność naukowcy zaobserwowali u osób z całkowitym cholesterolem pomiędzy 220 a 240 mg/dl.
Badani z cholesterolem 300 mg/dl mieli takie samo ryzyko śmierci jak ci z wynikami około 150 mg/dl.
Jednak według lekarzy u ludzi zdrowych całkowity cholesterol powinien być poniżej 190 mg /dl, a norma dla osób z grupy ryzyka jest 175 mg/dl.
Pewnie widzisz istotne różnice w tym, co nauka twierdzi o cholesterolu i ryzyku śmierci, a tym, co lekarzom wbiły do głowy koncerny farmaceutyczne.
Ja sam pamiętam, jak ogólnie przyjętą normą był cholesterol 220 mg/dl, potem było to 200, a teraz jest już 190 mg/dl. Zadziwiające! Ciekawe, dlaczego tak się dzieje?
Statyny (popularne tabletki na cholesterol) to najbardziej dochodowe leki w historii medycyny. Żadne inne leki nie zbliżają się nawet do miliardów dolarów czystego zysku przynoszonych co roku przez statyny.
Naukowcy szacują, że sprzedaż statyn w tym roku (2020) ma osiągnąć bilion dolarów {2} – tak, jedynka i 12 zer!
Nikt nie zabija kury znoszącej złote jajka. W interesie koncernów jest, żebyśmy wszyscy byli uznani za chorych i przez dziesięciolecia przyjmowali tabletki. Teraz w USA statyny dostają nawet nastolatki!
Osoba z cholesterolem 250 mg/dl ma według nauki wyraźnie mniejsze ryzyko śmierci (statystycznie) niż osoba z wynikiem 150 mg/dl. Lekarz jednak powie, że ten pierwszy umrze za kilka tygodni, a drugi jest przykładem zdrowia.
Trzeba pamiętać, że opisywane tu badanie obejmowało prawie 13 mln Koreańczyków (z Korei Południowej). Pamiętaj, że podobne dane dla Polaków mogą być nieco różne.
Korea to jeden z najszczuplejszych rozwiniętych krajów, a w Polsce odsetek ludzi z nadwagą i otyłością jest wyższy. Mamy inną dietę, inny tryb życia i nieco odmienne geny, więc nie możemy się spodziewać identycznych wyników.
Mimo wszystko o ile konkretne wartości mogą się nieco różnić, to ogólne wzorce powinny pozostać takie same.
Mamy dużo badań dotyczących efektów przyjmowania leków obniżających cholesterol. Statystycznie mogą wydłużać życie w bardzo niewielkim stopniu i w niektórych tylko przypadkach.
Niestety zdecydowanie obniżają one sprawność fizyczną i komfort życia. Droga czytelniczko, drogi czytelniku – wolisz mieć przed sobą 35 lat w zdrowiu, czy 35 lat i 2 miesiące, będąc przez dużą część tego czasu kaleką, która nie może wejść po schodach na I piętro?
Więcej na temat cholesterolu i statyn razem z odnośnikami do badań: Cholesterol – fakty i mity.
Jeśli masz powyżej 40 lat i cholesterol całkowity ponad 250 mg/dl, to możesz zgodnie z sugestią lekarza łykać garściami tabletki albo szykować ubranie do trumny.
Tymczasem według badań naukowych opartych na prawie 13 mln osób masz naprawdę niskie ryzyko śmierci z tego powodu.
Dobrze radzę, byś poszukał lekarza, który wie więcej na temat cholesterolu niż koncerny farmaceutyczne go nauczyły (są one głównymi sponsorami konferencji i uczelni medycznych).
Może się okaże, że naprawdę dobry lekarz tylko pogratuluje zdrowia i wysokiego poziomu sił witalnych?
Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo
- Yi SW, Yi JJ, Ohrr H. Total cholesterol and all-cause mortality by sex and age: a prospective cohort study among 12.8 million adults. Sci Rep. 2019 Feb 7;9(1):1596.
DOI/Crossref: 10.1038/s41598-018-38461-y [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC] - Demasi M. Statin wars: have we been misled about the evidence? A narrative review. Br J Sports Med. 2018 Jul;52(14):905-909.
DOI/Crossref: 10.1136/bjsports-2017-098497 [PubMed] [Google Scholar]
Mam 74 lat i cholesterol ok 250mg/dl. Biegam ultramaratony górskie w Bieszczadach. Chodzę po Tatrach. 22 września 21r. Zdobyłem Rysy idąc z Palenicy Białczańskiej na szczyt Rysów w 4h17min mając czery krótkie przerwy na lekkie dożywienie i zrobienie zdjęć. Schodziłem 6h25min. A to dlatego że idąc z góry ma się niesamowite widoki Tatr z Czarnym Stawem i Morskim Okiem . I teraz kto mi powie że wysoki poziom cholesterolu zabija.? Jem wszystko prócz kapuśniakach z kiszonej kapusty i smażonej cebuli a także wędzonych wędlin.
Wysoki cholesterol to często stan zapalny organizmu, zaczelam suplementacje omega 3 EPA i DHA wykluczyłam tłuszcze trans uszkodzone omega 3 i 6, ale naturopaci twierdzą że norma to 200 plus tyle ile ma się lat, pamiętajmy że bez cholesterolu nie wytworzy się wit D. Niedźwiedź ma ponad 500 a żaden nie zszedł na zawał… To czym powinniśmy się martwić to trojglicerydy…
To może ja niedźwiedź jestem? Ch. całkowity – 363 na LC. Na HC 220. TG dużo niższe na LC.
Żyjesz jeszcze? Jak Twoje naczynia krwionośne?