Wygraj z cukrem – recenzja

Podtytuł książki Larsa-Erika Litsfeldta i Patrika Olssona Wygraj z cukrem to „Rewolucyjna metoda na zachowanie zdrowia, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i odpowiedniego poziomu cukru we krwi”. Czy warto ją przeczytać? I dla kogo to książka?

Wygraj z cukrem

Gdy zabierałem się do czytania, to wiedziałem o tej książce bardzo niewiele, poza tym, że została napisana przez dwóch diabetyków. Szwedów – to miła odmiana po głównie amerykańskich książkach.

Wygraj z cukrem to niewielka książka, którą się szybko czyta. Pomimo tego, ilość wiedzy i informacji w niej zawartej jest naprawdę imponująca. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wiele udało się autorom zmieścić w tej niedużej publikacji.

Czytelnik znajdzie tu sporą dawkę rzetelnej wiedzy o żywieniu, różnych rodzajach węglowodanów i ich metabolizmie, przyczynach i przebiegu cukrzycy, skomplikowanych interakcjach pomiędzy hormonami w naszym ciele, wpływie bakterii jelitowych na nasze zdrowie, a nawet przepisy kulinarne!

Ba – autorzy piszą chyba o wszystkim – o aktywności fizycznej, głodówkach, śnie, badaniach krwi, rodzajach tłuszczu, cholesterolu… Całość dopełniają historie choroby i radzenia z nią sobie autorów i kilku innych osób.

Motywem przewodnim jednak jest cukrzyca i skrobia oporna. Autorzy twierdzą, że dodatek skrobi opornej (głównie w postaci strączków) doskonale pomaga regulować poziom cukru w krwi. Bardzo mi się podoba zamieszczenie wykresów ilości glukozy po posiłkach bez i z oporną skrobią.

Wciąż podziwiam, jak w tak niedużej książce autorom udało się zmieścić tyle praktycznych informacji. Nawet informacje o ćwiczeniach fizycznych są wyjątkowo dokładne i mogą być wręcz niezastąpione dla osoby, która chce dopiero rozpocząć swą przygodę z treningiem.

Podpisuję się pod informacją na okładce „Dla diabetyków i nie tylko” – tę książkę powinni przeczytać nie tylko chorzy na cukrzycę, ale także ci, którzy z cukrzycą mogą mieć kiedyś do czynienia (czyli prawie wszyscy). Zawarte w niej informacje nie tylko pomagają opanować istniejącą chorobę – pozwalają także jej skutecznie zapobiec.

Jedynym minusem Wygraj z cukrem jest to, że autorzy nie odnoszą się do autoimmunologicznej przyczyny cukrzycy typu 1 i nie wspominają nijak o tym, jak żywienie wpływa na choroby z autoagresją. Nie ma więc ani słowa o protokole autoimmunologicznym, a szkoda.

Szczególnie razi, jak jeden z autorów podaje swoje wyniki pomiarów glukozy w krwi po kanapce z masłem i serem. Patrik, który choruje na cukrzycę typu 1, nie powinien jeść ani chleba, ani masła, ani sera!

Pomimo tego jest to naprawdę rzetelna i wartościowa książka i jestem pewien, że dla wielu czytelników będzie kopalnią użytecznych informacji.

Szczerze polecam lekturę Wygraj z cukrem. Pamiętajcie tylko, by razem z tą książką poczytać także o diecie w przypadku chorób autoimmunologicznych.

Książka wciąż jest w sprzedaży (sprawdź ceny).


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

5 komentarzy do “Wygraj z cukrem – recenzja”

  1. Nie słyszałem. Nie znam książki, ale po stronie internetowej autorki mogę zaryzykować tezę, że głosimy mniej więcej podobne teorie.

   1. Również przeglądałam stronę internetową autorki i mam mieszane odczucia. Z jednej strony poglądy ma podobne, powołuje się na większość książek, które czytałam, ale po zapoznaniu się z jadłospisem dzieci, który został opublikowany odniosłam wrażenie, że ta Pani mogła jedynie kupić te wszystkie książki a nie przeczytać, ponieważ dieta jej dzieci wcale nie jest taka zdrowa jak nazwa książek. Dlatego właśnie byłam ciekawa czy Pan zna te publikacje i czy są coś warte.

 1. "Wygraj z cukrem to niewielka książka, którą się szybko czyta. Pomimo tego, ilość wiedzy i informacji w niej zawartej jest naprawdę imponująca. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wiele udało się autorom zmieścić w tej niedużej publikacji."
  Czy dowiedziałeś się czegoś, czego nie wiedziałeś wcześniej?

  "Motywem przewodnim jednak jest cukrzyca i skrobia oporna. Autorzy twierdzą, że dodatek skrobi opornej (głównie w postaci strączków) doskonale pomaga regulować poziom cukru w krwi. Bardzo mi się podoba zamieszczenie wykresów ilości glukozy po posiłkach bez i z oporną skrobią."
  Strączki?! Powodzenia. Przy walce z cukrzyca dobowa podaż węgli powinna wynosić 0 gram.

  "Patrik, który choruje na cukrzycę typu 1, nie powinien jeść ani chleba, ani masła, ani sera!"
  To się akurat zgadza :).

  "Szczerze polecam lekturę Wygraj z cukrem. Pamiętajcie tylko, by razem z tą książką poczytać także o diecie w przypadku chorób autoimmunologicznych."
  Nie potrzeba Ci żadnej książki do tego. Jesz wołowinę, sól i pijesz wodę. I wtedy zdrowiejesz.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *