Jadłospis paleo (nr 27)

Prawdopodobnie zauważyliście, że w publikowanych tu jadłospisach dominowały jajka, szczególnie na śniadania. Jajka to jeden z najzdrowszych i najbardziej odżywczych pokarmów, lecz niestety są wśród nas tacy, którzy tymczasowo lub na stałe muszą je wykluczyć ze swojego jadłospisu.

W przypadku chorób autoimmunologicznych stosuje się często modyfikację diety paleo – protokół autoimmunologiczny, który z reguły w początkowej fazie wyklucza jajka. Czy można jeść paleo bez jajek? Owszem – zresztą już kilka opublikowanych wcześniej jadłospisów nie zawierało jajek, np. 13, 15 i 26. Dziś kolejny.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo bez jajek i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – brukselka z boczkiem
  • obiad/lunch – sałatka z surową mieloną wołowiną i warzywami: por, cebulka zielona, papryka w 3 kolorach, rzodkiewka, marchewka, ziemniak (dla opornej skrobi), pomidory i ogórek, przyprawy oraz oliwa z oliwek
  • do podjadania w ciągu dnia – mandarynki
  • kolacja – duszona dynia z warzywami korzennymi (ziemniaki, marchewka, biała pietruszka, batat, cebula, czosnek…), ryba gotowana na parze i masło klarowane

Powyższy jadłospis nie zawiera jajek, zbóż, nabiału, strączków ani orzechów, ale nie do końca mieści się w protokole autoimmunologicznym. W przypadku ścisłego protokołu unika się także roślin psiankowatych, z których powyżej wymienione zostały pomidory, papryka i ziemniaki. Nie ma jednak problemu, żeby je pominąć albo zastąpić innymi warzywami, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ten jadłospis może wpisywać się w umiarkowaną dietę niskowęglowodanową, bo węglowodanów nie jest tak dużo (i to głównie wieczorem). Wiele składników nie jest dozwolonych na diecie FODMAP, np: cebula, czosnek, por, brukselka. W przypadku diet SCD i GAPS trzeba by wyeliminować albo zastąpić czymś ziemniaki i bataty.

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

11 komentarzy do “Jadłospis paleo (nr 27)”

  1. Bardzo podobaja mi sie przepisy diety paleo .chcialabym dowiedziec sie jakie potrawy Sa zabronione przy chorobie Hashimoto .Czytalam o protokole immunologicznym .Dodam ze.nie moge jesc wieprzowiny i kurczkow.Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam

    1. Wszystko masz na tej stronie opisane. Poczytaj dobrze o protokole autoimmunologiczny, a po prawej masz kategorie wpisów i możesz wybrać przepisy na protokół (z angielskiego AIP).
      Powodzenia!

  2. Jestem zainteresowana dietą paleo, czy też fodmap przez jakiś czas, ale niestety z tego co widzę po przepisach, średnia dzienna kaloryczność takich jadłospisów jest bardzo niska. Czy Pan liczy może kalorie? Jestem kobietą w okresie przybierania masy mięśniowej, obecnie jem 2500kcal, ale jeszcze będę nieco zwiększać. Mój chłopak podobnie, je obecnie ponad 3tys. kcal i oboje chcielibyśmy przejść na paleo (szczególnie on ma problemy z zastąpieniem chleba żytniego w jadłospisie, je dziennie ok 6 kromek np. z tatarem na jeden posiłek, ciężko warzywami zastąpić tych kilkaset kcal). I tutaj pada kolejne pytanie, czy dieta paleo jest możliwa dla osób „na masie”? To w końcu kwestia 3-4tys. kcal dziennie.
    Pozdrawiam

    1. Źle poczytałaś jadłospisy, z powyższego możesz łatwo wyciągnąć i 5 tys kcal. Na kolacje napisałem „masło klarowane”, ale nie napisałem „jedna malutka łyżeczka”. Możesz dać i 15 dużych łyżek, jak tak lubisz.

      1. Pewnie że tak, pytanie tylko, czy to jeszcze będzie smaczne, nadające się do jedzenia (warzywa w zalewie tłuszczowej?) i czy nie będzie powodowało niestrawności. Wiem, że to już zależy od tego jak kto toleruje tłuszcze, ale to jest właśnie mankament tej diety. Dziękuję za odpowiedź

        1. To nie jest mankament, a zaleta. Skądś musisz mieć energię. Z węglowodanów masz energię i mnóstwo schorzeń. Z tłuszczu masz energię i zdrowie (w uproszczeniu).

    2. Maju, zauważ, że w żadnym jadłospisie nie ma podanych ilości danego produktu. Jest uniwesalny, co uważam za zaletę. I tak jak Grzegorz piszę – możesz z nigo wyciągnąć 1tyś jak i 3tyś. kcal Na kolację możesz zrobić na parze 100g dorsza lub 200g halibuta – widzisz różnicę?? 🙂

  3. A może ktoś co nieco podpowie w sprawie białkowo-tłuszczowych śniadań i obiadów bez mięsa 🙂 ?

  4. Witam. A mógłby pan napisać co Pan pije za dnia i (czy jeśli Pan stosuje) wypisać suplementy które Pan stosuje ?? Myślę że to by rozwiało wątpliwości osób, które są początkujące. Dziękuje za uwage i pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *