Panierka paleo (bezglutenowa)

Czym zastąpić bułkę tartą? To chyba jedno z częstszych pytań ludzi przechodzących na żywienie paleo. Sam muszę ze wstydem przyznać, że łatwo zrezygnowałem z chleba i mąki, ale rozstanie się z bułką tartą zajęło mi dużo więcej czasu. Jak osiągnąć więc efekt jak na zdjęciu poniżej? Panierka paleo – panierka bezglutenowa – co i jak?

Słoneczne kotlety, panierka paleo, Paleo SMAK

Panierka paleo może być albo dwuskładnikowa (rozbełtane jajko i sucha posypka) albo w postaci ciasta (jajko, przyprawy i suche składniki wymieszane razem).

Panierka paleo (bezglutenowa) – niektóre pomysły:

Warto do panierki dodać przyprawy, może to być sól, pieprz, słodka papryka, chili, kolendra, czosnek w proszku, cebula w proszku, curry, mielony kmin rzymski… Teoretycznie panierkę można też przygotować używając innych nasion, jak np. sezamu czy słonecznika, jednak zawierają one bardzo dużo kwasu fitowego i/lub tłuszczów omega-6, więc raczej nie zalecamy ich jedzenia.

Dlaczego wykluczamy bułkę tartą? Zobacz: Zboża szkodzą.

Najprostsza, najszybsza i chyba najtańsza panierka paleo to jajko i wiórki kokosowe, taka panierka doskonale się sprawdza do ryb i drobiu. Świetnie do niej pasuje nierafinowany olej kokosowy, ale do smażenia można też wziąć rafinowany olej kokosowy, masło klarowane (przepis) lub smalec.

Zobacz też: Mąki w kuchni paleo.

Kokos, migdały, siemię lniane i orzechy są dozwolone w diecie SCD (tapioka i mąka ziemniaczana/ararutowa nie), choć niestety potencjalnie mogą uczulać i osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny uważać.

Nasiona i orzechy są także w większości dozwolone na diecie FODMAP (choć trzeba uważać z lnem, mąką migdałową i kokosową). W porównaniu do klasycznej panierki, większość z opisanych powyżej można zaklasyfikować jako niskowęglowodanowe.

Smacznego!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

9 komentarzy do “Panierka paleo (bezglutenowa)”

  1. Ja ścieram na tarce wafle ryżowe i po problemie 😀 wiadomo, że przetworzone, ale czasem nie zaszkodzi 🙂

  2. Polecam łupiny babki jajowatej. Używa się podobnie jak bułki tartej. Robiłem z nią cukinie w panierce i filet z kurczaka. Szybko się przypala, nie nadaje się więc do dłuższego smażenia, kotlety schabowe odpadają.

    1. Jak już piszesz po angielsku, to prawidłowa nazwa to amaranthus. Po polsku to po prostu szarłat. Ze względu na dość sporą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych nie powinno się używać go panierowania i smażenia.

  3. Niby tak, sama tak robię, ale oprócz kokosa to tłuszcze nienasycone (orzechy, len) i po podgrzaniu, a szczególnie usmażeniu, raczej średnio się nadają do jedzenia…

    1. Ula, słuszna uwaga. Weszłam na tę stronę z nadzieją, że znajdę tu to, czego szukam – a szukam chociaż namiastki panierki. Jednak powyższe propozycje, no, cóż – chyba nie nadają się do zastosowania, jeśli zależy nam na zdrowiu 🙁 … No, cóż, będę szukać dalej.

    2. Ula, tłuszcze w postaci ziaren i nasion są dość stabilne termiczne. Nie możesz porównywać smażenia na na oleju z tłuszczami nienasyconymi do panierowania w nasionach zawierających te same tłuszcze. W postaci naturalnej, uwięzione w nasionach, tłuszcze są stabilne. Dopiero wyciśnięte i odfiltrowane stają się naprawdę niestabilne termicznie.
      Niektóre orzechy, np. laskowe, mają mało tłuszczów nienasyconych. Poza tym mąka ziemniaczana i ararutowa nie zawierają w ogóle tłuszczów – żadnych.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *