Bigos z wątróbką

Bigos z wątróbką? Co to za herezje, jak można dać wątróbkę do bigosu? Nikt przecież nie słyszał o bigosie z wątróbką! No to pora zmienić ten stan, bo bigos z wątróbką jest bardzo smaczny!

Bigos z wątróbką, Paleo SMAK

Bigos to jedno moich ulubionych dań tradycyjnej kuchni polskiej i tak się świetnie składa, że bez modyfikacji jest to potrawa paleo i niskowęglowodanowa. Staram się także jeść wątróbkę i włączać ją do różnych przepisów, dlatego robię np. pasztet z wątróbką. Stąd naturalnie wziął się też pomysł dodania wątróbki do bigosu.

Chciałem sprawdzić na sieci, jakie są przepisy na bigos z wątróbką i okazało się, że Google nie ma pojęcia, że bigos z wątróbką jest całkiem smaczny, bo nie znalazłem ani jednego odnośnika do podobnej potrawy. Stwierdziłem, że to chyba niemożliwe, żeby nikt nie wpadł na taki pomysł, więc pewnie musi coś w tym być – może wątróbka i bigos nie pasują do siebie?

Przyrządziłem osobno bigos (tutaj przepis) i osobno podsmażyłem wątróbkę. Do małej miseczki nałożyłem porcję bigosu i kilka kawałków wątróbki – smak nie powalał na kolana, ale dało się zjeść, więc dałem całą wątróbkę do bigosu i odłożyłem garnek na balkon. Po podgrzaniu na drugi dzień okazało się, że wszystkie smaki się przegryzły i powstało z tego całkiem niezłe danie!

Jak więc zrobić bigos z wątróbką? Zrób bigos według wspomnianego przepisu i miej przygotowane na boku 0,5 kg wątroby, obojętnie jakiej. Wątróbkę oczyść z błon i żył, pokrój na nieduże kawałki, obsmaż chwilę na tłuszczu i dodaj do bigosu na 15 minut przed końcem gotowania. Wątróbki nie sól i nijak nie doprawiaj, bo może stwardnieć, a później przejmie ona i tak trochę soli od bigosu.

Dlaczego wątróbka? Jest to świetne źródło wielu niezbędnych aminokwasów, minerałów (żelaza, fosforu, cynku) i witamin: A, B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3/PP (niacyna), B5 (kwas pantonenowy), B6, B9 (kwas foliowy), B12, C, D, E, K. Tylko 100 g wątróbki zawiera aż 241% zalecanego dziennego spożycia witaminy B2, 97% B3, 51% B6, 116% B5, 44% żelaza, 61 % fosforu i 35% cynku i – uwaga – nawet aż 1000% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

Tego 1000% dziennego zapotrzebowania na witaminę A z tylko 100 g wątróbki nie można zignorować, bo witamina A może być w nadmiarze toksyczna. Dlatego też dań z wątróbką nie powinno się jadać zbyt często (nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu). Nie tak wysokie dawki witaminy A mogą być potencjalnie niebezpieczne dla płodu, więc kobiety w ciąży nie powinny jeść wątróbki częściej niż raz na tydzień, a jeśli jedzą dużo mięsa, to może być nawet wskazane unikanie wątróbki na czas ciąży.

Dodatkowym atutem bigosu z wątróbką jest to, że w Polsce wątroba jest śmiesznie tania, z reguły tańsza niż jakikolwiek inny rodzaj mięsa. Dodanie wątróbki do bigosu (lub zastąpienie nią części mięsa w składzie) czyni tą potrawę tańszą i zdrowszą. Końcowy smak jest bardzo „bigosowy”, wątróbka nie dominuje potrawy, a jak pokroisz ją dostatecznie drobno, to będzie ciężko wyczuć nawet jej delikatny posmak.

Tak jak i zwykły bigos, ten przepis jest niskowęglowodanowy i jest dozwolony na diecie SCD, choć nie na samym początku. Taka ilość kapusty (szczególnie kiszonej) jest niedozwolona na diecie FODMAP. Na protokole autoimmunologicznym trzeba uważać na przyprawy (np. pieprz) i nie można dodać koncentratu pomidorowego.

Smacznego!

Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Smacznego!Niestety nieSmacznego!Smacznego!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Bigos z wątróbką”

    1. Ten artykuł rzeczywiście podważa te badania udowadniające szkodliwość niewielkich dawek witaminy A na płód, ale wciąż wiadomo jedno – witamina A może być toksyczna w nadmiarze i nie wiadomo, jakie ilości są bezpieczne w czasie ciąży, a jakie nie. Kobieta żywiąca się paleo dostarcza wystarczająco dużo wszystkich składników odżywczych, więc limitowanie wątróbki w czasie ciąży do rozsądnych ilości nie zaszkodzi, a prawdopodobnie może pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *