Haś z batata z jajkiem

Haś z batata z jajkiem jest szybkim i zdrowym śniadaniem. Skąd ta nazwa? Po angielsku to danie nazywa się hash i jest za oceanem dość popularne, niestety nie ma polskiej nazwy, choć niektórzy spolszczają to na hasz. W niektórych regionach Polski używa się słowa haś na żużel czy żwir, który bywa czasem jadany przez niektóre dzieci (dzieci jedzą różne dziwne rzeczy), a właśnie angielskie słowo hash oznacza coś pokrojonego lub poszatkowanego na drobne kawałki.

Haś z batata z jajkiem, Paleo SMAK

Przepis na „haś” z batata z jajkiem:

Batata obierz, zetrzyj na drobnej tarce (albo robotem kuchennym) i wrzuć na rozgrzany tłuszcz na patelni. Posól i dodaj przyprawy (czosnek, cebula…) i smaż na dużym ogniu przez około minutę, mieszając co chwilę. Następnie zmniejsz gaz, przykryj patelnię i zostaw ją tak na około 5 minut. Batat ma nie być bardzo miękki, ale ma nie mieć w smaku surowego ziemniaka, może być miejscami zbrązowiony lub przypieczony.

Potrzebujesz jeszcze jajko sadzone, możesz zrobić na tej samej patelni, po zdjęciu batata, albo równolegle na innej patelni. Gotowe danie powinno wyglądać jak na zdjęciu powyżej, ale uwierz – smakuje lepiej, niż wygląda! Nie jest to placek ziemniaczany, bo batata mieszasz podczas smażenia.

Haś z batata z jajkiem może być bardzo pożywnym i pełnym energii śniadaniem, o ile nie unikasz węglowodanów. Jedna porcja może zawierać za mało białka, więc chcąc uzupełnić jego ilość możesz zjeść nie jedno, ale trzy jajka sadzone.

Zobacz też: Jajka omega-3 – samo zdrowie czy marketing?

Alergia na bataty się praktycznie nie zdarza, nie należą one do roślin psiankowatych jak zwykłe ziemniaki i mogą być jadane nawet przez osoby na restrykcyjnych dietach, ale ze względu na jajka niestety to danie odpada na protokole autoimmunologicznym. Uwaga na przyprawy – o ile bataty i jajka są dozwolone na diecie FODMAP, to niektóre z nich, jak cebula i czosnek są zabronione. Bataty to głównie z woda i skrobia, dlatego też to danie nie jest niskowęglowodanowe, nie jest też dozwolone na diecie SCD.

Smacznego!

Wartości
odżywcze
Wartość
energetyczna
WęglowodanyTłuszczeBiałko
przyswajalnebłonnikogółemwielonienasycone
Porcja635 kcal43,1 g7,5 g46,7 g3,1 g10,3 g
Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Niestety nieSmacznego!Niestety nieNiestety nie


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Haś z batata z jajkiem”

    1. Szarłat (amaranth) to pseudozboże, tak jak quinoa czy chia. W niewielkich ilościach nie będzie zły, ale to nasiona – węglowodany, kwas fitowy itp.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *