Ciasto pomarańczowe z ciecierzycy

Moje nowe ulubione ciasto – przepysznie pomarańczowe i sycące! Ciasto bez mąki, które wcale nie ma smaku ciecierzycy. Do tej pory uwielbiałem ciasta czekoladowe, ale teraz ich pozycja jest zagrożona, odkąd znam pomarańczowe ciasto z ciecierzycy.

Ciasto pomarańczowe z ciecierzycą

Ciasto pomarańczowe z ciecierzycą – bez mąki (bez glutenu), bez nabiału (laktozy i kazeiny):

Zetrzyj skórkę z pomarańczy, a następnie wyciśnij z niej sok. Zmieszaj ciecierzycę z sokiem pomarańczowym i zblenduj do konsystencji kremu bez grudek.

Zanim przejdę dalej, to ważna uwaga – powyższy przepis dotyczy ciecierzycy zaraz po ugotowaniu w wodzie albo z puszki. Zawiera ona dużo wody i przez to nie można do niej dodać za dużo soku z pomarańczy. Ten przepis jest za to szybki.

Żeby uzyskać najlepsze ciasto, trzeba się jednak trochę pomęczyć. Ciecierzycę ugotuj najlepiej na parze, ale niezależnie, czy gotowana, czy z puszki, daj jej podeschnąć przez dwa dni w lodówce (nie przykrywaj miski albo garnka z nią).

Wtedy zamiast jednej pomarańczy możesz dać nawet 3, bo sucha ciecierzyca akceptuje dużo więcej soku. Więcej pomarańczowej skórki to także więcej smaku!

Wróćmy do przepisu: osobno ubij jajka. Wymieszaj (ręcznie) wszystkie składniki, przełóż do blaszki i piecz około godziny (standardowa temperatura 180°).

Jak wszystkie ciasta z ciecierzycą, to także powinno być dość płynne i lejące. Za gęste ciasto (mniej wilgotne) nie dopiecze się do końca, będzie za suche i może za bardzo smakować ciecierzycą.

Powyższe składniki są na taką średnią blaszkę. Ja z reguły mnożę wszystko razy 1,5 i robię duże ciasto.

Choć podstawowa wersja (powyżej) jest bardzo smaczna, to zdecydowanie polecam pomęczyć się dłużej – podsuszyć ciecierzycę i dać za to dużo więcej soku i skórki pomarańczy – warto!

Zamiast miodu możesz użyć ksylitolu, stewii, brązowego cukru albo innego słodzika. Ciecierzyca niestety nie jest dozwolona na dietach FODMAP, SCD i GAPS.

Ze względu na dużą zawartość węglowodanów ten przepis nie ma miejsca na diecie niskowęglowodanowej. Ciecierzyca nie jest dla tych, co pragną zrzucić nieco tkanki tłuszczowej 🙂

Z uwagi na jajka niestety nie polecam tego przepisu chorującym na choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto). Możesz jednak spróbować zastąpić czymś jajka: Zamiast jajek.

Ciasto z ciecierzycy jest i tak dość kruche, więc zastąpienie czymś innym jajek może być trudne, bo końcowy rezultat, choć pyszny, może mieć „trudną” konsystencję.

Choć rośliny strączkowe nie do końca mieszczą się w diecie paleo i regularne ich spożywanie może nie być takie zdrowe, to większości z nas zjedzenie ich od czasu do czasu nijak nie zaszkodzi, a może być ciekawym urozmaiceniem pożywienia.

Moje nowe ulubione ciasto – obłędnie pomarańczowe, pyszne i sycące. Smacznego!

Wartości
odżywcze
Wartość
energetyczna
WęglowodanyTłuszczeBiałko
przyswajalnebłonnikogółemwielonienasycone
Blaszka
(20 porcji)
1435 kcal235 g26 g25 g5,6 g52 g
Porcja72 kcal12 g1,3 g1,3 g0,3 g2,6 g
Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Niestety nieNiestety nieNiestety nieNiestety nie


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Ciasto pomarańczowe z ciecierzycy”

  1. Ja akurat dałam całą ugotowaną pomarańczę bio, jak w przepisie na ciasto hiszpańskie. Wyszło i pyszne jest 😀 Teraz próbuję bez jajek i miodu.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *