Babeczki z ciecierzycy (paleo, bez mąki)

Chciałem zrobić ciasto z ciecierzycy, ale w trakcie wymyśliłem, że babeczki będą lepsze. Babeczki z ciecierzycy (bez mąki) są bardzo sycące i pożywne – w sam raz na śniadanie albo drugie śniadanie. O ile się lubi ciecierzycę 🙂

Babeczki z ciecierzycy

Babeczki z ciecierzycy – paleo, bez mąki, bez glutenu, bez nabiału (laktozy i kazeiny) czekoladowe i zwykłe – przepis:

Ciecierzyca, jak inne rośliny strączkowe, nie do końca się mieści w diecie paleo. Niektóre warianty żywienia paleo eliminują wszystkie strączki, inne pozwalają na niektóre albo wszystkie poza soją.

Czasem jadam soczewicę, ciecierzycę, groch, groszek i fasolkę szparagową, inne fasole naprawdę rzadko, a soi unikam. U większości ludzi strączki, o ile nie są jadane zbyt często i są dobrze tolerowane, mogą stanowić zdrowe i atrakcyjne urozmaicenie diety i być bezmięsnym źródłem białka.

Potrzebujesz około 600 ml ciecierzycy, jest to mniej więcej 2,5 szklanki albo 420 g. Możesz użyć gotowej z puszki (albo lepiej ze słoika) albo kupić suszoną, namoczyć i ugotować. Ja gotowałem na parze.

Wszystkie składniki poza sodą i octem zblenduj razem – nie musi być bardzo drobno i niewielkie kawałki ciecierzycy mogą dać ciekawą konsystencję.

Ja mogę jeść wszystko z czekoladą, więc zabrałem się do robienia czekoladowych babeczek. W trakcie jednak rodzina zaprotestowała (czy wszystko musi być czekoladowe?), więc jako kompromis zrobiłem połowę z czekoladą, a połowę zwykłą.

Jeśli robisz bez kakao, to rozważ zredukowanie ilości miodu, bo mogą wyjść za słodkie. Pod sam koniec, gdy foremki są gotowe, a piec nagrzany, dodaj sodę, wymieszaj, a na koniec ocet i raz jeszcze wymieszaj.

Przełóż do foremek (mi wyszło 12 większych babeczek) i piecz ok. 20 minut (do suchego patyczka) w 175-180°C. Gotowe!

Babeczki z ciecierzycy są syte i pożywne, ale nie są niskowęglowodanowe, zawierają ich całkiem sporo – jedna ma 21 g.

Ciecierzyca jednak dostarcza ich mniej niż ⅓ całości – większość pochodzi z miodu. Zastępując miód ksylitolem albo stewią, możesz znacznie obniżyć ilość węglowodanów i ich wpływ na swoją talię 🙂

Ciecierzyca nie jest dozwolona na dietach FODMAP, GAPS oraz SCD. Choć sama ciecierzyca nie stymuluje tak bardzo układu odpornościowego, to razem z jajkami i kakao czyni ten przepis niedozwolony na protokole autoimmunologicznym.

Jeśli lubicie ciecierzycę, to te babeczki mogą być ciekawą propozycją na śniadanie albo drugie śniadanie. Są dość zwarte i bardzo sycące, można je dać dziecku do szkoły zamiast chleba.

W przeciwieństwie do większości wypieków, te babeczki zawierają całkiem sporo białka (jedna ma ponad 6 g). Poza węglowodanami jest to też solidna dawka zdrowego tłuszczu i energia na długo.

Smacznego!

Wartości
odżywcze
Wartość
energetyczna
WęglowodanyTłuszczeBiałko
przyswajalnebłonnikogółemwielonienasycone
Blacha
(12 babeczek)
2642 kcal252 g49 g153 g10 g75 g
Babeczka303,5 kcal21 g4,1 g12,8 g0,8 g6,25 g
Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Niestety nieNiestety nieNiestety nieNiestety nie


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Babeczki z ciecierzycy (paleo, bez mąki)”

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *