Spaghetti z dyni makaronowej

Dynia makaronowa, mało znane w Polsce warzywo, to prawdziwy skarb, z którego można wyczarować cuda. Dynie i ziemniaki przywędrowały do nas z Ameryki i choć obie te grupy roślin doskonale udają się w naszym klimacie, to dynie nie zdobyły dużej popularności. A szkoda.

Dynia makaronowa nie bez powodu nosi taką nazwę (po angielsku spaghetti squash), można z niej bowiem przygotować warzywny makaron spaghetti, który, przynajmniej w moim odczuciu, jest dużo smaczniejszy od pszenicznego oryginału. A o ile zdrowszy! Tak, można przyrządzić makaron z dyni.

Spaghetti z dyni makaronowej

Dynia makaronowa nie ma typowego smaku dyni, który sam z siebie jest trochę nijaki i wymaga przypraw i dodatków. Dynia makaronowa ma delikatny smak o wyraźnie wyczuwalnej słodkiej nucie. Makaron z dyni sam z siebie stanowi pyszne danie, doskonale też komponuje się z wieloma dodatkami.

Jest wiele odmian dyni, ale spaghetti możemy uzyskać tylko z dyni makaronowej! Może się okazać, że nawet sami sprzedawcy nie będą wiedzieć, co dokładnie mają. Dynia makaronowa jest wyraźnie żółta (choć kolor może też wahać się od kości słoniowej do pomarańczowego) i lekko podłużna – dość łatwo ją odróżnić od innych spotykanych w Polsce odmian. Miąższ jest żółty albo pomarańczowy, w samym środku jest sporo dużych nasion.

Dynia makaronowa

Dynia makaronowa jest dostępna u nas w sezonie w niektórych większych sklepach, zdarza się też, że można ją dostać na lokalnych bazarach. Jeśli koniecznie chcesz ją mieć, a nie możesz nigdzie znaleźć, możesz sprawdzić sprzedaż wysyłkową.

Dlaczego nie chcemy jeść zwykłego makaronu? Zboża szkodzą i tuczą, powinny być unikane przez każdego, a przede wszystkim osoby z chorobami autoimmunologicznymi (np. zapalenie tarczycy Hashimoto).

Udało się dostać dynię makaronową? Gratuluję, możesz teraz przyrządzić spaghetti. Dynię przekrój na pół i łyżką wybierz środek z nasionami. Obie połówki posmaruj oliwą i posyp lekko solą i pieprzem. Piecz dynię w temperaturze 170-200°C przez 40-45 minut, aż będzie można w nią łatwo wbić nóż albo widelec.

Spaghetti z dyni makaronowej

Niecierpliwi mogą próbować przygotować dynię w kuchence mikrofalowej – około 10-15 minut na najwyższej mocy. Nigdy nie próbowałem, ale jestem pewien, że nie byłaby taka smaczna jak pieczona.

Teraz wystarczy tylko widelec, by zamienić upieczoną dynię w pyszny makaron spaghetti! Ja z reguły zostawiam jedną połówkę nienaruszoną na jutro, a do drugiej, wciąż gorącej, dobieram się widelcem. Szarpiąc widelcem miąższ dyni, uzyskujemy wyraźnie widoczne nitki makaronu (zobacz pierwsze zdjęcie na tej stronie).

Spaghetti z dyni makaronowej jest nieziemsko smaczne! Sama dynia z oliwą i czosnkiem to niewiarygodnie dobre danie, ale żeby stanowiła pełnowartościowy posiłek, warto do niej dodać nieco białka – ja akurat miałem trochę kurczaka z rosołu.

Spaghetti z dyni makaronowej

Dynia makaronowa ma delikatny smak i doskonale zastąpi makaron spaghetti we wszystkich wyraźnie przyprawionych daniach. Z powodzeniem nadaje się do przygotowania zdrowych wersji typowo włoskich dań jak spaghetti bolognese (z mielonym mięsem i pomidorami), pasta alla carbonara (z sosem z jajek, sera i boczku) albo spaghetti all’arrabbiata (z czosnkiem, pomidorami i papryczkami chili), czy też wspomniane wcześniej najprostsze spaghetti aglio e olio (z oliwą i czosnkiem).

Jedna porcja spaghetti z dyni makaronowej (bez dodatków) dostarcza mniej niż 10 g węglowodanów, dlatego można je jeść na diecie niskowęglowodanowej. Jest także dozwolone na protokole autoimmunologicznym, na dietach SCD i GAPS oraz w diecie FODMAP – prawdziwe danie cud dla każdego!

Smacznego!

Wartości
odżywcze
Wartość
energetyczna
WęglowodanyTłuszczeBiałko
przyswajalnebłonnikogółemwielonienasycone
Porcja
(szklanka, 165 g)
45 kcal8,3 g2,3 g0,4 g0,2 g1,1 g
Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Smacznego!Smacznego!Smacznego!Smacznego!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

9 komentarzy do “Spaghetti z dyni makaronowej”

  1. A ja mam dynię na swojej działce przydomowej. Daję za darmo, ale raczej nikt jej nie chce. Tak to jest. Ja nie przekładam na talerz miąższu, tylko po upieczeniu w tamp.180 stopni C po uprzednim wybraniu pestek i polaniu olejem piekę ok.45 minut i dodaję własny sos pomidorowy i posypuję żółtym serem i trzymam w piekarniku dodatkowo jeszcze ok. 10 min. Oczywiście należy dać dodatki, jak sól. Ja polewam przed pieczeniem olejem zmieszanym z pieprzem i kurkumą [ przyswajalność kurkumy w takim zestawieniu]. Jem w skorupce na talerzu. Smacznego.

  2. Ja kupiłam swoją w piątek i dziś chciałam przyrządzić… trzymałam ją do tego czasu w lodówce i chyba to był błąd? 🙁 Za żadne Chiny ludowe nie mogę teraz nawet wbić w nią noża, jest jak drewno 🙁 Da się ją jeszcze uratować? Może zapiec w całości? Help me somebody someone 🙁

    1. Widziałem na youtube, że niektórzy pieką takie dynie w całości, a jak tylko zaczną się mięknąć i zapadać, to wtedy wyciągają z pieca. Czy się uda? Nie mam pojęcia 🙂

  3. Jeśli chcemy uzyskać dłuższe „nitki makaronu” zamiast wzdłuż przekrójmy dynię makaronową w poprzek – czyli odwrotnie niż pokazane na zdjęciach. Dynię upieczmy też szybciej ( ok. 20 min w 180 – 200 C), jeśli zamiast na pół pokroimy ją w ok. 3 cm plastry. Pieczona w ten sposób dynia będzie też mniej ciapowata po upieczeniu. W tym celu plastry można też na 30 minut przed pieczeniem posolić, a przed samym włożeniem do piekarnika wytrzeć z nadmiaru soli i wody.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *