Spód do ciasta dla alergika

Gdy zaczynamy piec bez mleka, zbóż, jajek, orzechów i innych popularnych alergenów, to najczęściej sięgamy po proste ciasta. Sernik, torty i podobne wypieki wymagają nieco więcej wprawy. Całe szczęście jest bardzo prosty spód do ciasta, który uda się każdemu.

Spód do ciasta dla alergika

Oto spód do ciasta bez glutenu (bez żadnych zbóż), nabiału (laktozy ani kazeiny), orzechów i jajek. Zaskakująco smaczny i nie taki kruchy. Dozwolony na protokole autoimmunologicznym, który wyklucza tak wiele pokarmów!

Przepis jest bardzo prosty – tylko cztery składniki:

Wymieszaj wszystkie składniki i ugnieć z nich ciasto. Jeśli jest zbyt kruche, to dodaj nieco więcej tłuszczu. Przełóż do foremki i ugnieć ładnie ręką. Wsadź do pieca rozgrzanego na 180°C.

Jeśli wykorzystasz ten spód do ciasta „na zimno”, czyli bez pieczenia, to sam spód upiecz przez 12-18 minut.  Jeśli będziesz go potem jeszcze raz piec (np. do sernika), to podpiecz go tylko 8-12 minut.

Prawda, że proste? Jeśli dobrze tolerujesz pokarmy mleczne, to możesz olej kokosowy zastąpić masłem – ciasto będzie jeszcze smaczniejsze!

Ze względu na mąkę/skrobię ziemniaczaną ten spód do ciasta nie ma miejsca na dietach niskowęglowodanowej, SCD ani GAPS.

Miód nie jest dozwolony na diecie FODMAP. Teoretycznie można go zastąpić bezpieczniejszym słodzikiem, ale wtedy konsystencja ciasta może być wyzwaniem, bo miód jest dobrym lepiszczem.

Do pieczenia można zaprosić dzieci – to ciasto jest dla nich całkowicie bezpieczne na surowo.

Smacznego!

Wartości
odżywcze
Wartość
energetyczna
WęglowodanyTłuszczeBiałko
przyswajalnebłonnikogółemwielonienasycone
Spód do ciasta
(16 porcji)
1400 kcal210 g12 g62 g1,2 g5,6 g
1 porcja87,5 kcal13,1 g0,75 g3,9 g0,1 g0,35 g
Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Niestety nieNiestety nieNiestety nieSmacznego!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *