Chleb niskowęglowodanowy paleo (z warzyw)

Czy z warzyw można zrobić chleb? Oczywiście, w dodatku chleb bezglutenowy, bez zbóż, nabiału i niskowęglowodanowy, a także ze zdrowym profilem tłuszczów wielonienasyconych. Chleb, który jest przy tym bardzo smaczny, sycący i szybko się go przygotowuje.

Chleb paleo, niskowęglowodanowy, Paleo SMAK

Jak zrobić taki pyszny i zdrowy chleb? Przepis na chleb paleo, niskowęglowodanowy, bez zbóż, nabiału (laktozy i kazeiny) i bezglutenowy:

Nie musisz kupować masła klarowanego, możesz je zrobić samodzielnie według tego przepisu: Masło klarowane.

Przepis zawiera masło klarowane, ale możesz użyć zwykłego masła, o ile nie masz żadnego problemu z nabiałem i nie unikasz pokarmów FODMAP. Można je także zastąpić oliwą z oliwek lub nawet smalcem albo olejem kokosowym. Nie przejmuj się, jak nie masz mąki lnianej, pod koniec wpisu dowiesz się, jak ją zrobić.

Warzywa należy zetrzeć na drobnej tarce, musisz uzyskać pełną szklankę, dobrze wypełnioną – uciskaj w niej warzywa i postaraj się dobrze odsączyć z nich sok. Mnie najczęściej do szklanki wchodzi jedna cukinia i dwie średnie marchewki. Można też użyć samych marchewek, marchewek z batatem lub innych kombinacji warzyw (np. seler, bakłażan, buraki, dynia…), choć pamiętaj, że wiele z nich ma więcej węglowodanów niż cukinia.

W misce ubij mikserem wszystkie mokre składniki (poza warzywami), postaraj się uzyskać trochę luźną, puszystą strukturę. Dodaj wszystkie suche składniki i wymieszaj łyżką. Na koniec wsyp starte warzywa, połowę pestek dyni i dobrze wszystko wymieszaj. Wylej do foremki 10×20 cm, udekoruj resztką pestek i piecz w 180°C przez 50-60 minut (sprawdzaj patyczkiem). Gotowe!

Co zrobić, żeby nie wyszedł zakalec? Najważniejsze, żeby dobrze odsączyć warzywa z soku, zadbaj też, by wszystkie składniki (poza roztopionym tłuszczem) były w temperaturze pokojowej. Nie otwieraj za często pieca i daj chlebowi troszkę przestygnąć w formie pod koniec – nie wyciągaj go za szybko.

Możesz wzbogacić smak tego chleba, dodając różnych przypraw. Świetnie smakuje w nieco pikantnej nucie, spróbuj dodać trochę pieprzu, bazylii lub ziół prowansalskich albo nawet trochę suszonej cebuli.

Zobacz też modyfikację tego chleba o śródziemnomorskiej nucie: chleb paleo śródziemnomorski z pesto z oliwek i suszonych pomidorów.

Chleb ten jest zdrowy i niskowęglowodanowy (jak na chleb) – jedna kromka zawiera tylko 2,2 g przyswajalnych węglowodanów i 2,5 g błonnika. Dlaczego liczymy węglowodany? Ich nadmiar dla nas jest bardzo niezdrowy – powoduje tycie i choroby. Czytaj więcej: Węglowodany oraz Węglowodany tuczą, a nie tłuszcz.

Dla porównania, zwykły pszenny chleb ma w (trochę większej) kromce około 13 g węglowodanów i tylko 0,7 g błonnika, a chleb paleo z mąki migdałowej dostarcza w kromce 5,7 g węglowodanów i 3,2 g błonnika. Kromka chleba paleo z warzyw ma prawie 6x mniej przyswajalnych węglowodanów niż kromka zwykłego chleba pszennego!

Ten chleb to najpopularniejszy przepis na stronie! Zobacz też inny ciekawy przepis: „Owsianka” bez zbóż, nabiału, nasion.

Jedna kromka tego chleba ma także 12,4 g tłuszczu, z czego 2,3 g tłuszczów wielonienasyconych. Wśród tych ostatnich będzie całkiem niezły stosunek tłuszczów omega-6 do omega-3. Tłuszcz jest zdrowy, potrzebny i nie boimy się go – czytaj więcej: Tłuszcz – fakty, mity, kłamstwa oraz Tłuszcze omega-3 i -6.

Mimo iż marchewki objętościowo jest dużo mniej niż cukinii, dostarcza ona tyle samo węglowodanów. Jak zrobisz chleb z samej cukinii, to możesz jeszcze mniej węglowodanów w kromce! Oczywiście inne kombinacje warzyw, szczególnie zawierające bataty albo więcej marchewki, będą zawierać więcej węglowodanów.

Dlaczego ten chleb jest bez zbóż? Na diecie paleo unikamy nie tylko glutenu, ale wszystkich zbóż, bo mają one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Czytaj więcej: Gluten – 55 chorób, nie tylko celiakia oraz Zboża szkodzą.

Chleb paleo, niskowęglowodanowy, przepis, Paleo SMAKMając więcej białka niż węglowodanów i porządną dawkę tłuszczu chleb ten stanowi bardzo pożywne i zdrowe śniadanie. Dwie kromki z masłem dostarczą ponad 10 g białka. Gdy nie jadasz nabiału, użyj smalcu, masła orzechowego (ale nie z orzechów ziemnych) albo nawet rozsmaruj na kromce dojrzałe awokado, dodając jeszcze więcej wartości odżywczych do tego pysznego śniadania.

Dlaczego ten chleb jest bez nabiału? Nabiał nie jest taki zdrowy, a wielu z nas nie radzi sobie z nim zbyt dobrze. Czytaj więcej: Nabiał – jeść, czy nie jeść?

Poza jajkami jest tu mało uczulających składników. Osoby uczulone na orzechy mogą najczęściej jeść bezpiecznie mąkę kokosową. Poza mąką lnianą wszystkie składniki są dozwolone na diecie SCD. Len można wprowadzić w późniejszych etapach diety SCD, jeśli jednak dopiero zaczynasz, możesz mąkę lnianą zastąpić dodatkową mąką kokosową.

Len i mąka kokosowa mogą być problematyczne na diecie FODMAP, choć jest ich stosunkowo mało. W tym przypadku nie możesz użyć zwykłego masła zamiast klarowanego. Tak, możesz jeść chleb na dietach SCD i FODMAP (z umiarem)!

Jest takie coś jak chleb niskowęglowodanowy paleo z warzyw i ma naprawdę mało węglowodanów!

Ciężko jest zastąpić czymś jajka, otrzymasz wtedy zupełnie inny smak i nawet nie wiem, czy gotowy chleb wyjdzie i czy będzie miał dobrą strukturę. Te 7 albo 8 jajek z przepisu możesz spróbować zastąpić 3 mniejszymi lub 2 większymi bananami, dwiema szklankami pure z owoców (np. jabłek) albo 3 łyżkami rozpuszczonej żelatyny.

Na sam koniec obiecana instrukcja przygotowania mąki lnianej. Zamiast kupić gotową możesz ją uzyskać miksując w malakserze lub blenderze siemię lniane. Taka mąka jest dość gruboziarnista, ale w zupełności wystarczy do przyrządzenia chleba.

Źródłem mojej inspiracji były różne przepisy znalezione na sieci, jednak albo mi one nie smakowały, albo zawierały składniki trudno dostępne w Polsce. Po kilku eksperymentach udało mi się opracować przepis, który bardzo przypadł mojej rodzinie do gustu. Jestem przekonany, że też go polubicie.

Smacznego!

Wartości
odżywcze
Wartość
energetyczna
WęglowodanyTłuszczeBiałko
przyswajalnebłonnikogółemwielonienasycone
Bochenek
(16 kromek)
2317 kcal34,8 g40,4 g198,5 g36,9 g86,2 g
Kromka145 kcal2,2 g2,5 g12,4 g2,3 g5,4 g
Dieta paleo
i samuraja
Dieta LCHF/
niskowęglo-
wodanowa
Dieta
FODMAP
Dieta SCD
i GAPS
Protokół
autoimmu-
nologiczny
Smacznego!Smacznego!Smacznego!Zmodyfikuj
przepis
Niestety nie
Inne chleby paleo:


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

123 komentarze do “Chleb niskowęglowodanowy paleo (z warzyw)”

  1. Bardzo fajny chleb, choć osoby przepadające za "zwykłym" chlebem będą narzekać, że to omlet i za mokry. Ja się dostosowuje do paleo i jest świetny. Dzięki za przepis!

  2. witam, u mnie do idealnego odsączenia warzyw super się sprawdza zwykła gaza opatrunkowa. Można wycisnąć sok aż do sucha 😉 wówczas chlebek faktycznie nie jest taki mokry, wigotny owszem, ale bardzo dobry:) pozdrawiam

  3. Czym mogę zastąpić mąkę lnianą? Babką płesznik?ile jej dać?
    Czy inną mąką mam kokosową,ryżową,kukurydzianą,gryczaną i odrobinę owsianej.
    Bardzo proszę o pomoc
    Pozdrawiam

  4. Co zrobiłam źle? mi ten chleb wyszedł o konsystencji pasztetu, względnie klopsa, ale na pewno nie ma nic wspólnego z chlebem 🙁

  5. Drogi autorze,

    Dziękuję za przepisy, ale proszę, zwracaj uwagę na gramatykę; Nie "możesz użyć zwykłe masło", tylko "możesz użyć zwykłego masła", nie "użyj same marchewki" tylko "użyj samych marchewek" itd.
    Z góry dziękuję!

  6. Robiłam ten chleb regularnie i znów zaczynam go piec. Jest bardzo smaczny, przynajmniej mojej rodzinie smakuje, syn ma 8 lat i pałaszuje go bardzo chętnie. Niestety zawsze wychodzi nam bardzo wilgotny, zastanawiam się na zwiększeniem ilości mąki. Chleb piekę minimum 70 minut. Polecam przed podaniem opiec kromki w opiekaczu do chleba, są wtedy lekko chrupkie i zmieniają swe walory smakowe na korzystniejsze. Często tak robimy.

  7. Dziś zrobiłam, udał się przepięknie! Z rozpędu roztopiłam masło klarowane (do tej pory nie jestem pewna, czy ma być roztopione czy stałe, zaraz przejrzę resztę komentarzy) i ciasto na chleb przed przełożeniem do foremek wyglądało bardziej jak masa na placki ziemniaczane. Nie sądziłam, że coś z tego będzie, a jednak! Chleb jest miękki, puszysty i lekko wilgotny. Smakuje trochę kokosem, mocno wyczuwalny jest też posmak białek jajek. Nie miałam dyni, zastąpiłam ją nasionami chia. Serdeczne dzięki za przepis, bo niestety bez chleba śniadania sobie nie wyobrażam 🙂

  8. Z zewnątrz chrupiący a w środku mokry. Zrobiłam tylko z cukini. Wycisnelam ile się dało. Jaki chleb z podobnych przepisów polecasz aby również był suchy w środku tak jak zwykły biały który najbardziej mi smakuje;)

    1. Ten jest rzeczywiście nieco wilgotny w środku. Najbardziej suche chleby to z mąki migdałowej i z ziemniaków i lnu.

  9. Dziś też zrobiłam pierwszy raz i zamiast jajek dodałam jabłko i dwie gruszki oraz dwie cukinie i marchewkę. Z tłuszczu dałam oliwę z oliwek a mąki pomieszałam takie jak w przepisie tylko dołożyłam ich więcej i chlebek wyszedł bardzo ładnie. Smakuje mi bardzo i jestem pewna ze będę go regularnie piec, zmieniając tylko składniki. Dzięki za ten pomysł!

  10. dzień dobry. ocet jabłkowy wymagany jest, by ciasto urosło czy jeszcze w jakimś celu ? a gdyby dodać więcej sody zamiast octu, przejdzie ? 😉 pozdrawiam

  11. Ku mojemu zaskoczeniu ten „chleb” jest bardzo smaczny 🙂 Piszę jako zupełny laik i do nie dawna konsument zwykłego chleba! Na paleo da się żyć! I to całkiem smacznie 😀 Dziękuję za przepis 😉

  12. Witaj Grzegorz
    Jeśli chce dać tylko samą mąkę kokosową bez lnianej to ile jej powinnam dać mąki kokosowej w przeliczeniu na szklankę ?

    1. Daj kasztanową zamiast lnianej (1:1), albo daj dodatkową kokosową – około 1/3 ilości mąki lnianej.

    2. To jak dobrze rozumiem jak chce dać samą kokosową tylko to z tej 1/3 szklanki ilości mąki lnianej mam odmierzyć jeszcze 1/3 dla mąki kokosowej?
      A mógłbyś podać ile to wyjdzie na szklankę jak dam samą mąkę kokosową ?
      Mąka kasztanowa zwiększy węglowodany temu chlebkowi czy nie ? Ja potrzebuje właśnie żeby nie zwiększyć chlebkowi węglwowdanów, bo jestem na diecie bez węglowodanów.
      A z pestek Dyni można zrezygnować ? lub tylko posypać na wierzchu chlebka?

      1. Kokosowa ma trochę węglowodanów. Jak jesteś na diecie _BEZ_ węglowodanów, to nie możesz jeść tego chleba. Nie możesz absolutnie żadnego chleba jeść – każda mąka ma węglowodany – zostaje tylko samo mięso i tłuszcz.
        Jak w tym chlebie chcesz dać tylko mąkę kokosową, to daj jej razem pół szklanki, choć smak będzie nieco inny – mniej chlebowy.

  13. Jak długo ten chleb można przechowywać? czy duża zawartość jaj nie powoduje, że szybko sie psuje?

    1. Widziałaś, żeby ugotowane jajka się szybko psuły? Możesz je w lodówce trzymać spokojnie ponad tydzień. U mnie taki chleb leży na wierzchu przez 2-3 dni, dłużej nie wytrzymuje, ale jak byś go włożyła do lodówki na drugi dzień (jak już odda dużo wilgoci), to spokojnie powinien wytrzymać dłużej.

  14. Dziś, przed chwilą, upiekłam chlebek paleo pierwszy raz i chcę się podzielić swoim doświadczeniem 🙂 Do ciasta dałam olej kokosowy w płynnej postaci. W związku z tym, że jajka były z lodówki, to olej zamiast się wmieszać w tłum jajek, zastygł i wirowały w masie jajecznej twarde kawałki tłuszczu 🙂 Po wymieszaniu wszystkich składników postanowiłam zmierzyć się z twardym olejem i trochę go rozpuścić na parze. Udało się średnio, bo jaja zaczęły się ścinać pod wpływem wysokiej temperatury. Zaryzykowała i w takiej postaci przełożyłam do jednorazowej foremki z folii aluminiowej. Byłam przekonana, że po moim eksperymencie z parą wyjdzie jedynie zakalec. A chleb paleo zrobił mi niespodziankę i oprócz tego że pięknie wyrósł, to jeszcze upiekł się w środku bez śladu kawałków tłuszczu 🙂 Wyszedł przepyszny chleb, o bardzo ciekawym smaku. rewelacja! Foremki nie smarowałam dodatkowo tłuszczem ani nie wykładałam papierem do pieczenia, a chleb wyszedł z niej bez uszczerbku. Bardzo dziękuję za pomysł! Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  15. Pierwszym razem robiłem chleb z konfigukracja mąki gryczanej i lnianej. W smaku umialbym przeżyć ale niesamowicie mocny zapach odpychal mnie tak, ze pół chleba wyladowalo w koszu, nie dawałem rady. Zwalilem to na make gryczaną. Drugim razem zrobiłem tj w przepisie z maki lnianej i kokosowej i znowu ten potworny smród. Ja jako pierwszy nie umiem tego obejść bo reszta widzę, ze się zachwyca przepisem. Wychodzi na to, ze ten smród to od mąki lnianej? Ma ktos jakiś pomysł? Trzecim razem zrobię z maki kokosowej i gryczanej i modlę sie aby pozbyć się tego zapachu

  16. Dzięki za super przepis. Chlebek wyjęty dwie godziny temu z pieca i bardzo mi smakuje. Niestety raczej nie wszystko poszło tak jak miało. Przed pieczeniem delikatnie wysmarowałem blaszkę oliwą z oliwek, a po upieczeniu i wyjęciu chleba z formy okazało się, że cały dół chleba został przyklejony do blaszki. Czy to wina tego że posmarowałem blaszkę? Czy blaszka ma być w ogóle czymś wysmarowana? Drugą kwestią jest to, że wydaje mi się dosyć mokry, dałem oliwę z oliwek zamiast masła – czy to może być przyczyna czy po prostu ten chleb tak ma? Pozdrawiam!

    1. Jest dość mokry, dlatego zostawiam ten chleb nieprzykryty dwa dni i dość szybko wyjmuję z foremki. Ja też miałem problemy z przywierającym chlebem, dlatego teraz głównie używam papieru do pieczenia, którym wykładam formę.

  17. Ojej… zdecydowanie nie jest to mój smak. Wyszedł mi. Koleżanka potwierdziła, bo robi ten chleb regularnie. Ale smak absolutnie nie dla mnie. Już wolę nie jeść wcale chleba niż coś takiego. Dałam koleżance. Bo to omletowe cudo wg moich kubków smakowych nie nadaje się do jedzenia.

  18. Witam!

    Od jakiegoś czasu jestem na diecie nisko węglowodanowej i trochę brakuje mi pieczywa. W zasadzie się tego spodziewałam więc kupiłam mąkę kokosowa jak i w domu mam resztę składników to tego cudnego wypieku.

    Dziś pierwszy raz i…. wyszły mi cudnej urody bułeczki smakują super choć kolejnym razem może mniej o jedno lub dwa jajka. Jakby nie było są cudowne i śliczne i biorąc pod uwagę że mam dwie lewe ręce do gotowania to przepis musi być na prawdę dobry że nawet mi wyszedł

    Bardzo dziękuję niezwykle ułatwi mi to wszelkiego rodzaju wyjazdy i zabieranie jedzenia do pracy.

  19. Ah, przypomniały mi się jeszcze dwa pytania:
    Gdyby w razie szaleństwa zdarzyło się zjeść kaszę gryczaną, dobrze rozumuję, że należy wybrać paloną, która będzie miała już na starcie mniej kwasu fitynowego, a potem ją namoczyć?
    Jakie jest Twoje zdanie na temat alternatyw dla cukru – stewii, syropu agawowego czy ksylitolu?

    1. kiedyś czytałam, ze do kaszy wystarczy dodać soku z cytryny i to miało unieczynnić te fityniany….

  20. Drogi Grzegorzu,
    Przede wszystkim dziękuję ogromnie za rzetelność i zaangażowanie w prowadzenie strony. Nie spotkałem się jeszcze z zagadnieniem, które nie zostało by tu szczegółowo i wyczerpująco omówione (co więcej, gdy ktoś kłóci się ze mną na temat rzekomej wartości prozdrowotnej pewnych produktów, po prostu wysyłam odpowiedni link, chyba zacznę się zakładać 🙂 Po braku efektów „leczenia” hashimoto odstawiłem całkowicie gluten, oleje roślinne, przetworzoną żywność i nabiał, niestety poprawa nie jest zadowalająca, toteż stopniowo przestawiam się na paleo.
    Mam parę pytań:
    1. Nie chcę, by zabrzmiało to nieuprzejmie, ale nie rozumiem jak w ogóle można dopuszczać jedzenie nabiału. Chyba nie po to dba się tak szczegółowo o swoje żywienie, żeby się truć?
    2. Czy mąka kokosowa jest bardzo wyczuwalna w smaku? O ile uwielbiam kokosa, tak smak mąki nie należy chyba do moich ulubionych…
    3. Analogicznie pytanie co do bananów z innych przepisów. Banan to dla mnie absolutnie najbardziej znienawidzony smak, ale z doświadczenia wiem, że pewne produkty da się „zakamuflować”.

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    1. Dziękuję za miłe słowa. Niektóre osoby bardzo dobrze tolerują białka mleka i o ile picie mleka jest całkowicie bez sensu, to masło, śmietana, tłuste jogurty i niektóre sery mogą być całkiem dobrym pożywieniem. Nie wiem, jakie są liczby, ale stawiałbym na to, że jakaś połowa Polaków dobrze toleruje kazeinę.
      Mąka kokosowa ma delikatny smak kokosa, ale wszystko zależy od ilości. W tym chlebie jest jej tak mało, że tego w ogóle nie wyczuwam.
      Banany w przepisach są pewnym zagęszczaczem i słodzikiem. Możesz je zastąpić musem jabłkowym, żelatyną albo innymi wynalazkami.
      Co do kaszy gryczanej to palona może mieć mniej fitynianów, ale palenie węglowodanów nie jest najlepszym pomysłem. Mniej przetworzona i lepsza jest chyba jednak niepalona.
      Syrop z agawy to zwykły cukier, głównie fruktoza – unikaj. Stewia to białko i w większości przypadków jest dobrze tolerowana, ksylitol także jest dobry, choć nie mieści się diecie low-FODMAP. Pamiętaj, że jak ktoś ma psychiczne zaburzenia łaknienia, uzależnienie od cukru itp, to żaden słodzik nie jest wskazany, bo może wyzwolić niefajne reakcje. Problem nie jest jednak w żołądku czy jelitach, a w głowie i powoduje go słodki smak, niezależnie od przyczyny.
      A co do braków efektu Hashimoto. Podstawą jest ścisłe unikanie glutenu i kazeiny, nawet ich minimalnych ilości, jak w piwie czy niektórych suplementach. Czasem trzeba wprowadzać jednak inne elementy protokołu autoimmunologicznego i unikać orzechów, wszelkich nasion (uwaga na przyprawy), jajek i nawet psiankowatych. Uwaga na pokarmy reagujące krzyżowo z glutenem – drożdże, kawa itp.

  21. chlebek naprawde rarytas choć niektórzy twierdzą że za mocno czuć w nim jajko czy mozna zmniejszyc ilosc jajek ? Pozdrawiam !

    1. Możesz, tylko że wtedy chleb będzie mniej trzymał. Możesz część jajek zastąpić żelatyną.

  22. Zrobiłam chleb, a nawet dwa. Do jednego dałam marchew i pietruszkę, bo cukinia wydała mi się za bardzo mokra. A do drugiego marchew i podduszone pieczarki. Oba pyszne 🙂

  23. Wpadlam na pomysl, zeby warzywa odwirowac w sokowirowce. Beda One jednak prawie pozbawione soku. Czy takie odwirowane tez beda Sie nadawaly?

    1. Pewnie tak, tylko że wtedy chleb może być za suchy i możesz musieć zmniejszyć ilość mąki kokosowej. Niektóre składniki odżywcze także odejdą z sokiem.

  24. Mi ten chleb smakuje jak omlet, taki gąbczasty mi wyszedł, czy to możliwe, że to przez to, że nie dodałam pestek z dyni ani żadnego innego zamiennika i zamiast masła dodałam oliwę z oliwek? Chyba że on tak ma smakować …

    1. Smakuje nieco jak omlet, ale z reguły nie jest tak bardzo gąbczasty. Nie jest to chleb ze zbóż 🙂

  25. Dzień dobry!
    Chlebek się piecze , ale ja chciałabym nt ryżu i jego antyzdrowotności się czegoś dowiedzieć . Wszak Japonia jest krajem o najwyższej średniej długości życia i powszechnie wiadomo, że ryż jest u nich na porządku dziennym.

    1. W treści masz link do artykułu o zbożach (ryż jest zbożem). O ile nie jest taki szkodliwy jak pszenica, to mimo wszystko jest zbożem. Długowieczność Japończyków, jest dzięki innym czynnikom (choćby ryby) i można powiedzieć, że pomimo jedzenia ryżu 🙂

      1. ryż japoński mocno różni się od ryżu serwowanego w Polsce. Wie o tym każdy kto jadł kiedykolwiek sushi. Jest to ryż tzw. kleisty (ang. glutinous – nie mylić z glutenem, nazwa od słowa „glue” – klej ) zwany także słodkim lub woskowym. Mówiąc oględnie ma on więcej wartości odżywczych niż przeciętny ryż uprawiany w naszych szerokościach geograficznych. Poza tym Japończycy mają sporo produktów uważanych za tzw. superfood jak pasta miso (z fermentowanej soji), algi, natto (znów fermentowana soja), róznego rodzaju pikle (np z imbiru i rzodkwi) i wiele więcej. Połączenie tego wszystkiego z owocami morza daje niezwykle zdrową dietę. Pewnie stąd ta długowieczność. A ryż jedzą tak jak my ziemniaki i dosyć ciężko jest spotkać otyłego w wyniku obżarstwa Japończyka nie będącego zawodnikiem sumo 😉

  26. Panie Grzegorzu,znalazlam 2 przepisy na zrobienie mąki kokosowej ,z 1 uzyskuje się mąkę z malą zawartoscią tluszczu(jednak ta metoda jest czasochlonna,wymaga moczenia wiórków,suszenia ich itp) z 2 wychodzi mąka z dużą zawartoscią tluszczu(mąka ze zblendowanych wiórków kokosowych).i teraz moje pytanie-gdybym chciala pójsc na skróty i zrobić mąkę nr 2,czy wtedy uzyc jej mniej lub mniej oliwy z oliwek żeby nie było za duzo tłuszczu? Czy jednak zaleca Pan uzycie mąki kokosowej 'bez tłuszczu'(z malą zawartoscia tluszczu)? 🙂

    1. Nie bój się tłuszczu – jest zdrowy, szczególnie ten z kokosa. Możemy go jeść dużo. Ja używam takiej dość tłustej mąki kokosowej (kupnej). Z tej mniej tłustej też chleb wyjdzie, ale oliwy raczej daj tyle samo, bo tłuszcz w kokosie nie wpływa na konsystencję i smak chleba.

  27. Udał się pięknie. Nie miałam dyni, zastąpiłam ją sezamem. Bardzo smaczny 🙂 Dzięki za przepis.

  28. Wczoraj piekłam drugi raz. Chlebek wyszedł pierwszym razem doskonale, smaczny, puszysty, faktycznie trochę wilgotnawy.
    Ale za drugim razem upiekłam go na dużej blaszce, wyszedł spory placek tak grubości około centymetra , dużo smacznej skórki 🙂
    podzieliłam na spore kwadraty, rozcięłam miąższ ….
    I zrobiłam sobie Kebab

  29. a czy zamiast „dodać wszystkie mokre składniki” można zastąpić „dodać pół szklanki mąki kokosowej i pół lnianej” oraz czy możecie wysłać tę szklankę bo nie wiem jakiej wielkości użyć? Albo też pomysł używać układu SI!!! 🙂 Gramy, kilogramy i takie tam…

    1. Mąki nie są mokre, prawda? Typowa szklanka ma 250 ml, a litr jest jednostką układu SI. Jak nie ogarniasz tego, to bierz się za gotowanie 😛

  30. Swietny przepis! Mam tylko jedno pytanie, dodalam zarowno pestek dyni jak i slonecznika. Po dwoch dniach przetrzymywania w temperaturze pokojowej przy pestkach slonecznika pojawila sie intensywnie zielona otoczka. Czy moze byc to plesn?

    1. Nie, słonecznik tak reaguje na sodę oczyszczoną, której używamy jako proszku do pieczenia. Nie ma się czym przejmować, choć masz rację, wygląda to dziwnie 🙂

  31. Ja zrobiłam z dynią, urosło, jest miękkie ale do chleba nie podobne, raczej jak słone ciasto. Niezbyt mi smakuje i rodzinka też nie chce..tylko kot podjada.. Cóż, dużo lepszy jest chlebek bananowy

  32. Upiekłam a jako warzywo dodałam świeżego startego ogórka! Wyszło obłędnie!!! Ogórek dodał taki orzeźwiający posmak!
    Szykuje się do drugiego pieczenia Ale tak myślę czy wyszlyby z tego przepisu bułki?

  33. Hej, mam pytanie Ile ml ma mieć szklanka która odmierzamy składniki suche? Pozdrawiam

  34. cześć,
    upiekłam wczoraj chleb (ale z marchewką i pietruszką zamiast cukinii). chlebek jest bardzo smaczny (i nie jest zakalcem ;)) jednak ani trochę nie urósł jak na Pańskim zdjęciu. jego wysokość jest dokładnie taka, jak przed upieczeniem, a szkoda. .
    Co mogło być przyczyną? 🙂

      1. Dałam sodę, dałam ocet jabłkowy.
        Tak się teraz zastanawiam, czy może warzywa nie były może troszkę za grubo starte i przez to chleb nie miał siły urosnąć.. 🙂

  35. Panie Grzesiu! Wychodzi za każdym razem! 😀 Piekłam dla siebie, dla mamy, dla znajomego i zawsze wychodzi równie pyszny 🙂 Dziękuję raz jeszcze za super przepis 🙂

  36. Udal mi sie!! Szok! Rzadko kiedy w kuchni cos mi sie udaje, a tu prosze! I to za pierwszym razem! 😀
    Wrazenia: przyjemny omletowy, slodkawy smak, bosko pachnie, super konsystencja, wilgotny. Super 🙂 Bardzo dziekuje i polecam!

    1. Jajka świeże w skorupkach wytrzymują nawet kilka tygodni poza lodówką, a ugotowane na twardo spokojnie kilka dni. U mnie w domu jajka schodzą tak szybko, że nie trzymamy ich w lodówce. W sklepie zresztą także najczęściej nie są w lodówce, prawda?

  37. Moje ciasto miało chyba za gęstą konsystencje- w ogóle nie było ani troche leiste tylko zbite, zamiast lnianej mąki dałam więcej kokosowej i nie wiem…. piecze sie ale obawiam się zakalca- co zrobić jak wychodzi takie ciasto ???

    1. No jak już pieczesz, to trochę za późno, nie? 🙂 Mąka kokosowa strasznie chłonie wilgoć, więc jak zamieniłaś lnianą na dodatkową kokosową, to trzeba było dać więcej płynów, albo dać dodatkowo tylko 2 lub nawet 3 razy mniej mąki kokosowej niż lnianej miało być. Powodzenia!

      1. no tak za pożno… wyszedł zakalec ,no ale całkiem smaczny 😉 Dziś drugie podejście mąki kokosowej dalam 1/4 szklanki , a 1/3 migdałowej (zamiast lnianej- len na nas źle działa) – konsystencja już prawdopodobnie taka jak ma być czyli nie za gęsta nie za rzadka, czekamy

  38. Zrobiłam już 4 takie chleby jednak ciągle przeszkadza mi wilgotność tego chleba. Eksperymentuje nadal i szukam ideału proporcji temperatury i czasu pieczenia. Chlebek jest super a do jajecznego posmaku idzie się przyzwyczaić( gdy całkowicie zrezygnujesz z innego pieczywa to już zupełnie ten posmak znika).

  39. Gryka to pseudozboże, bo tak ta roślina została zaklasyfikowana. Nie należy do rodziny wiechlinowatych, ale jest bardzo podobna do zbóż.
    Ryż i gryka to nasiona, które zawierają bardzo dużo składników antyodżywczych, dzięki którym roślina się broni. Przeczytaj więcej na ten temat tu:
    https://paleosmak.pl/zboza-szkodza/
    Oczywiście, że znajdziesz wiele stron zachwalających ryż i inne zboża, te same strony chwalą też nabiał, oleje roślinne, a odradzają jedzenie jajek, tłuszczów nasyconych oraz mięsa. To „wiedza”, a raczej poglądy sprzed ponad pięćdziesięciu lat, nieuzasadnione żadnymi badaniami.

  40. hej ,wlasnie upieklam ten chleb!!!!zamiast maki kokosowej dalam ryzowa i gryczana,4 duze jajka,i 1/3 szkl oleju kokosowego plus 4 lyzki serka homogenizowanego niskotluszczowego ,2 marchewki,cukinia ,slodki ziemniak ,wyszlo rewelacyjnie !!!!!!!maka z pelnego ziarna ryzu tez wciaga wilkoc !

    1. Kasia, masz świadomość, że Twój chleb nie jest ani paleo, ani taki niskowęglowodanowy? 🙂

      1. hej Grzegorz!przeczytalam przepis ale temperatura mi umknela 🙂 nie wiem czy Paleo czy nie?Poprostu wykorzystuje dobre przepisy 🙂 upieklam juz mnostwo roznych chlebkow i buleczek,glownie zalezy mi na tym zeby pieczywo bylo bez glutenu,maki ktore uzylam czyli brazowa z ryzu i gryczana maja niewiele wiecej zawartosci weglowodanow w 100 co maka kokosowa plus sa bardzo zdrowe ,

        1. Ryż to zboże, a gryka to pseudozboże. Ryż z łupinkami (a pewnie taki został użyty do zrobienia mąki, której użyłaś) na pewno nie jest zdrowy i zawiera dużo składników antyodżywczych.

          1. HEJ !Dlaczego maka ryzowa nie jest zdrowa zwlaszcza ta zz lupinkami????Dlaczego gryka to pseudozboze??moja wiedza na temat tych mak jest oparta na badaniach naukowych :)tzn nie moich ,chodzi mi o to ze bardzo duzo czytalam i mysle ze sa to bardzo zdrowe produkty!

  41. Hejka, to masło to ma być płynne, czy jak na fotce w kawałku. W przepisie nic nie ma na ten temat, a w komentarzach jest o odmierzaniu szklanką płynnego. Więc w końcu jakie to masło ma być? I jeszcze jedno – ja do przygotowania dyni używam WYCISKARKI ( sok wypijam z np pomarańczą czy burakiem itp) a cukinia jest wtedy super odciśnięta.

    1. Masło roztapiasz, ale tak żeby nie było bardzo gorące. Ja warzywa odciskam rękami, jak użyjesz jakiegoś narzędzia do tego, to uważaj, bo możesz mieć trochę za suchy chleb.

  42. Proszę mi powiedzieć, skąd Pan czerpie wiedzę na ten temat? Większość stron paleo przestrzega jednak przed mąkami oleistymi…

    1. Choćby: https://www.thepaleomom.com/pros-cons-almond-flour-rebuttal-5-reasons-avoid-almond-flour/

      „Research shows that polyunsaturated fats are much more heat stable when part of the whole foods (including the unadulterated seed, but also ground into meals and flours). The best research into the heat stability of polyunsaturated fats in baked goods comes from the study of flaxseed meal and research shows that only an extremely small percentage of the fats are oxidized during cooking. Researchers speculate that the reason the polyunsaturated fats in flaxseed meal are resistant to heat is because they are not isolated but rather are present in a matrix of other compounds that the flaxseeds contain (i.e., when they are bound to proteins, carbohydrates, other fats, fiber etc. that are part of the ground up seed). In addition, the presence of antioxidants in the whole ground seed reduces fat oxidation. These natural antioxidants include lignin fiber (rich in phenols, see this post) and vitamin E which nuts and seeds are particularly rich in.”

  43. A ja mam jednak wątpliwości a propos tłuszczy trans – wydaje mi się, że zdrowiej byłoby zastąpić czymś siemię lniane. Czy Autor próbował innej mąki (np. z kasztanów, konopnej?) Czy też glut z siemienia jest niezbędny, by chlebek się udał?

    pozdrawiam!

    1. Agnieszka, podczas pieczenia mąki lnianej nie powstają szkodliwe tłuszcze (ani trans, ani utlenione) poza śladowymi ilościami. Pieczenie mąki zawierającej tłuszcz to zupełnie inny proces niż podgrzewanie czystego tłuszczu. Smażenie na oleju lnianym to zdecydowanie zły pomysł, pieczenie z mąką lnianą jest nieszkodliwe.

  44. A na jakiej tarce zetrzeć warzywa? W przepisie jest napisane że na drobnej a w grafice ze składnikami marchewka jest starta na tarce o grubych oczkach… Albo mi się wydaje? 🙂 Proszę o odpowiedź 🙂

    1. Kasia – ja trę na tej o mniejszych oczkach, aczkolwiek w moim przypadku ona nie jest taka super drobna 🙂

  45. Przepyszny chlebek. Lekki i taki puszysty. Nie miałam pestek dyni, dałam więc słonecznik -super wyszedł. Nie jestem jednak pewna, czy za przepis dziękować, czy „wyklinać” raczej – gdyż obawiam się o dopięcie jeansów jutro :-)))) Chlebek znika w zawrotnym tempie 🙂

  46. Właśnie czekam na efekt. Pachnie pięknie, wygląda jak na zdjęciu. Właśnie się upiekł i jeszcze gorący. Mam tylko nadzieję, że bez zakalca. Choć niektórzy lubią zakalec. 🙂

  47. Witam.
    I ja mam problem z zakalcem, za pierwszym razem winiłam siebie, że źle odcisnęłam cukinię, więc za drugim razem odcisnęłam bardziej i znowu nic, nie wyszedł, tym razem konsystencja wyszła jakaś rzadka i miałam na dnie omlet:( Mógłbyś napisać jaką konsystencję powinno mieć ciasto po wyrobieniu?

    1. Marzena, ten chleb mi się zawsze udaje, a robiłem go wiele, wiele razy, ale mam wielkie problemy z chlebem dyniowym, który mi zawsze pada 🙂
      Na zakalec pomaga, by wszystkie składniki miały pokojową temperaturę, a mąki były przesiane przez sito (może nie być bardzo drobne). Ciasto ma mieć konsystencję dość gęstego kremu, ale wciąż takiego, że można go przelać do formy i łyżka nie utrzyma się w nim i zawsze przewraca się na bok. Ciężko to opisać :/ Dużo zależy od pieca, możesz spróbować temperaturę nieco podnieść, piec trochę dłużej (sprawdzaj patyczkiem), a jak używasz srebrną foremkę, to spróbuj zmienić na czarną (to pomaga).
      Chleb składający się z tylu jaj będzie miał delikatny posmak omletu, szczególnie na dnie, gdy będzie za wilgotne ciasto, ale dobrze odciskając cukinię i dodając intensywnych przypraw (oregano, bazylia, suszona cebula, suszone pomidory…) można ten smak skutecznie zagłuszyć.
      Powodzenia!

  48. Robiłam ten chleb już kilka razy i jestem zachwycona. Pieczenie czegokolwiek nie jest moją mocną stroną, a ten chleb (jakimś cudem:) ) wychodzi mi zawsze. Dzięki za przepis 🙂

  49. Zrobiłam chlebek i jest bardzo smaczny, jedyny problem to gąbczasty spód, który wygląda jak z omletu. Chyba jajka podczas pieczenia mocniej oddzieliły się od ciasta i opadły na dno? Nie wiem jaka może być tego przyczyna, a chciałabym powtórzyć przepis na Wielkanoc.

    1. Agata – dopisałem pod koniec przepisu, choć nie mam pojęcia, czy coś z tego wyjdzie. Powodzenia!

    1. U mnie leży w cieple, czasem nawet kilka dni i nic się nie dzieje. Przez pierwszą dobę warto zostawić na wierzchu i nie przykrywać (musi dużo wilgoci oddać), ale potem warto przykryć.

      1. Leży kilka dni? Niemożliwe, nie wytrzyma. 🙂 Dzisiaj robiłam trzeci raz, z braku bazylii dodałam zioła Małgorzatki. Skutek? Nie zdążył dobrze wystygnąć, a już ponad połowy nie ma… 🙂

    1. Pół szklanki roztopionego masła łatwiej odmierzyć, niż ważyć. Jest to około 120 g.

  50. Coś pysznego!cudowny!ja mąkę. Lnianą. Zastąpiłam mąką. Z pestek dyni a len wspytałam w całości dodałam Również pomidory suszone.

    1. Można, choć może być z tym problem. Mąka kokosowa bardzo pochłania wilgoć, dlatego świetnie komponuje się do wszystkich „mokrych” wypieków, szczególnie jak ten z wodnistą cukinią. Możesz spróbować inny typ mąki, ale wtedy jest dużo większa szansa, że dostaniesz zakalec albo chleb w ogóle nie urośnie, a po pieczeniu będziesz mieć mokrą gorącą kluchę.
      Mąka kokosowa jest stosunkowo tania i praktycznie w ogóle nie uczula, więc nie mogę sobie wyobrazić powodu na rezygnację z niej.

        1. Szkoda, alergia na kokos zdarza się naprawdę rzadko. Jak bym miał eksperymentować, to bym spróbował zastąpić mąkę kokosową mąką ziemniaczaną. Powinno się udać, choć nie próbowałem takiego wariantu.

      1. A ile węglowodanów zawiera mąka kokosowa, czy dużo mniej niż np. mąka kasztanowa? Jak traktować taki chlebek, jako posiłek węglowodanowy?

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *